Cuma, Haziran 21, 2024

Polikistik Over Sendromu


Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Polikistik Over Sendromu; kadınların yumurtalıklarında bulunan çok sayıda iyi huylu kistlerin oluşmasıyla beliren hastalığa Polikistik Over Sendromu (PKOS) denir. Genellikle kadınların yumurtlama problemlerinin önde gelen sebeplerinden biri olarak bilinir. 30 yaş altında ki kadınların bir takım hormonal düzensizlikleri dolayısıyla oluşan, nedeni tam olarak bilinemeyen bir durumdur. Kadının ailesinden aldığı genetik özellikler en çok rastlanan sebepler arasında gösterilir. Ancak bunun yanında kişinin hareketsiz olması, beslenme alışkanlığı ve en önemlisi stress de bu duruma tetikleyici unsurlardır.

Düzenli olarak adet gören bir kadın adet döneminde yumurtalıklarında döllenmeye hazır olgun bir yumurta gelişir. Bu yumurta gelişimini tamamlayarak çatlar ve sperm ile birleşerek döllenir. Bu şekilde hamilelik oluşur. Polikistik Over Sendromu olan bir kadında ise adet döneminde hiçbir yumurta döllenme gerçekleştiremez. Çünkü çevresinde bunu engelleyen kistler bulunur. Polikist gerçek manada birden fazla kistin oluşturduğu bir isimdir.

polikistik over sendromu belirtileriPolikistik Over Sendromu Nedenleri ?

Hastalığın en temelini düşünürsek hipofiz bezinin salgıladığı FSH ve LH hormonlarının anormal salgılarda bulunması yer alır. Bundan dolayı her ay düzenli gerçekleşmesi gereken yumurtlama gerçekleşmez. LH hormon artışı erkeklik hormunu arttırır. Salgılanan hormonlar (androjenler) yağ dokusuna dönüşür. Bu sadede LH hormonunun üretimi artarak kısır döngü oluşturur. Bu döngü yumurtalıkların baskılanması, uyarılması ya da kilo vermekle kırılabilir.

Polikistik over sendromu aileden gelen bir hastalıkta olabilir. Uzmanlar bu sendromun her 10 bayandan birinde görüldüğünü söyler. En büyük nedenlerinden bazıları düzensiz beslenme, stres ve hormonel bozuklukların oluşumudur.

polikistik over sendromu tedavisiPolikistik Over Sendronu Belirtileri Nelerdir?

Sendroma sahip kadınlarda genellikle adet düzensizliği, yükselen kilo artışı, vücudun belirli bölgelerinde ki tüylerde artış, sivilceler de yükselen artış, cildin yağlanması ve kısırlık yatar. Uzun yıllar evli kalıp hamilelik yaşamayan bayanların polikistik over sendromuna maruz kalmaları yüksektir.

neden polikistik overPolikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu aşamada yapılan tedavi yöntemleri hastanın beklentilerine göre şekillenir. Hasta çocuk istiyorsa farklı istemiyorsa farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastanın öncelikli yapması gereken şey kilolarından kurtulması ve spor yapmasıdır. Uzmanlar kilo veren hastaların birçoğunda şikayetlerin kendiliğinden düzeldiğini vurgulamaktadır. Ağırlığının %5’lik kısmını veren bir hastada insulin ve androjen düzeyleri düşmektedir. Günlük hareketliliğin artması ve istikrarlı diyet programına uymak hastanın iyi sonuçla karşılaşmasına büyük etkendir.

Hamile kalmak istemeyen kadınlarda doğum kontrol hapları tavsiye edilir. Bu haplar hormonlarda düzelme sağlayarak kıllanma, yağlanma ve kilo alma şikayetlerini çözümler.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar