Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaKadın SağlığıFarkında olmadan yaptığımız iç çamaşırı hataları

Farkında olmadan yaptığımız iç çamaşırı hataları


Farkında olmadan yapılan iç çamaşırı hataları

Hergün iç çamaşırımızı her gün değiştirmemiz gerektiğini biliyoruz fakat konu iç çamaşırına gelince farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar var. Şimdi bunların neler olduğunu birlikte inceleyelim..

1- İpek iç çamaşırı yerine pamuk tercihi

pamuk iç çamaşırı

En değer verdiğimiz iç çamaşırlarınız dantel ve ipekten yapılmış olabilir ama bunları genelde özel günler için saklayın.

Günlük yaşantımızda oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için terletmeyen iç çamaşırları tercih edin. Pamuk külotlar tavsiyemiz.

Ayrıca ipek veya dantel iç çamaşırlarının külot ağının pamuk olduğuna dikkat etmekte fayda var.

2- Spor sonrası iç çamaşırınızı değiştirin

spor yapan bayan

Sıcak ve nemli ortamlarda mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar çoğalır. Spor sonrası nemlenen iç çamaşırlarınız tam bir bakteri ve mantar üreme alanıdır.

Spor salonuna giderken muhakkak yanınıza fazladan temiz bir iç çamaşırı almanız gerekir. Aksi taktirde mantar ve bakteri oluşumuna rahat bir ortam hazırlarsınız.

3- Tangaları tercih etmeyin

tanga

Tanga giymek vajinal enfeksiyonlara sebep olabilir. Çok dar bir iç çamaşır modeli olduğu için tanga ve g-string giymek bayanlara rahat hareket imkanı sunsa da tangadan uzak durmanızda fayda var.

Tanga giymekten vazgeçemeyen bayanlar için pamuklu külot giymenizi öneririz. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer husus ise; asla tanga ile uyumayın..

4- Kokulu çamaşır deterjanı kullanmayın

özel bölge

Vajinanızda oluşabilecek kızarıkları önlemek için iç çamaşırlarınızı kokulu deterjanlar ile yıkamamanızı tavsiye ederiz. Kokunun hissedilebilmesi için kullanılan kimyasallar vajinal bölgeye rahatsızlık verebilir ve acı çekebileceğiniz kızarıklar oluşturabilir.

Kokulu deterjanlar iç çamaşırı çekmecenizin mis gibi güzel kokmasını sağlasa da özel bölgenize ciddi zararlar verebileceğini unutmayın.

5- Uyurken iç çamaşırı giymeyin

uyuyan çinli

Menopoz döneminde ki bayanlar gece uyurken sıcak basınca akut rahatsızlıklar yaşabilirler. Sürekli nefes almayıp terlemeyi dışarı atamayan iç çamaşırları giymek vajinal bölgenin nemlenmesine ve bu sayede bakterilerin üremesine neden olur. Aynı zamanda kızarıklıklar oluşup cilt enfeksiyonları baş gösterir.

İç çamaşırı giymeden uyumanız özel bölgenizin nefes almasına ve rahatlamasını sağlar.

İç çamaşırı giymeden uyuyamıyorsanız bol ve pamuklu iç çamaşırları tercih ediniz.

6- Ne sıkı ne bol

iç çamaşırı satın al

İç çamaşırı tercih ederken ne çok sıkı ne de çok dar iç çamaşırları tercih edin. Tam olarak bedeninize hangi beden iç çamaşırı oluyorsa sizin için en sağlıklısı odur.

Sıkı ve vücutta iz bırakan iş çamaşırları vajinal bölgede enfeksiyonlara yol açabilir. Bedeninize uygun iş çamaşırı kullanmak vücudunuzu rahatlatırken sağlığınızı da korur.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar