Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaDoğum & Tüp BebekAdet DönemiKadınlarda Mensturasyon Dönemi

Kadınlarda Mensturasyon Dönemi


Mensturasyon dönemi, normal fonksiyonlara sahip olduğu düşünülen bir kadının 28 günlük bir periyot içerisinde karşılaştığı gebelik sürecini doğrudan etkileyen bir dönem olarak düşünülebilir. Regl ya da adet dönemi olarak da isimlendirilebilen bu dönem, 21 gün ila 35 günlük bir dönem içerisinde sürebilir. Bunun yanı sıra 3 ila 7 gün sürebilen mensturasyon dönemi, bundan daha fazla sürmesi halinde doktor kontrolünde değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Regl Dönemi Niçin Var?

Mensturasyon ya da regl dönemi, kadınların gebe kalmaları için takip etmeleri gereken bir süreçtir. Neredeyse her kadının bildiği üzere, yumurtalıklar her ay belirli bir periyot halinde yumurta üretirler. Sağlıklı bir vücuda sahip olan bir kadın ay içerisinde gebe kalabilir. Bu durumda yumurta, zigot yani döllenmiş yumurta ismini alır. Bununla birlikte, gebelik oluşmamış ise yumurta kan yolu ile dışarı atılır. Kısaca mensturasyon dönemi, üremenin sağlanması için var olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Mensturasyon Dönemi Sancısı

Kadınların sıklıkla merak ettikleri konuların başında, adet dönemi boyunca sancıları nasıl aşacakları bulunmaktadır. Mensturasyon dönemi kadından kadına değişiklik göstermekle beraber, pek çok kadın ne yazık ki bu dönem içerisinde sancı çekebilmektedir. 12-18 yaşları arasında başlayan bu süreç, menopoz adı verilen dönem ile sona erer. Hayatlarının verimli üreme dönemi boyunca adet gören kadınlar, ağrılardan kurtulmak için pek çok yöntem denerler. Gündelik bilgilerden gelen ve uzun zamandır regl döneminde sıkıntı çeken kullandığı, kekik ya da nane suyu gibi alternatif çözümlerin yanı sıra, tibbi açıdan da kullanılabilecek pek çok ilaç bulunmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılacak bu ilaçlar, önerilmeden kesinlikle satın alınmamalıdır. Bunun yanı sıra regl sancılarınızı hafifletmek ve mensturasyon dönemini sıkıntısız bir şekilde atlatabilmek için deneyebileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır.

mensturasyon dönemi

Sıcak su kullanımı, bunlardan ilki olmakla beraber kadınların birçoğu regl döneminde vücutlarını sıcak tutmayı tercih eder. Bu, nispeten doğru bit yöntem olmakla beraber, regl döneminde duştan kaçınılması gerektiği mutlaka yanlış bir bilgidir. Regl dönemi boyunca da duş alınabilir, bu durum büyük ölçüde rahatlamanıza ve mensturasyon dönemi boyunca ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar