Cuma, Nisan 12, 2024

Vücutta Kaşıntı Nedenleri


Tıp dilindeki bilimsel ismi ‘pruritus’ olan kaşıntı, insan vücudunun genelinde ya da belirli bir bölgesinde hissedilebilir ve bu inatçı, sinir bozucu kaşıntılar can sıkıcı boyutlara, seviyelere ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda kaşıntı ile birlikte cilt üzerinde bazı bölgelerde kızarıklık oluşması ya da yine cilt üzerinde kabartılar oluşması gibi farklı farklı belirtiler de görülebilmektedir. Vücut üzerinde oluşan kaşıntıların ana nedenleri arasında egzama ya da benzeri cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, böcek ve sinek ısırıkları, mantar enfeksiyonları, bağırsak parazitleri, sistem hastalıkları ya da hormonsal değişimler yer almaktadır. Tüm vücut üzerinde genel olarak bir kaşıntıya sebep olabilecek diğer ihtimaller ise bağışık sistemi üzerinde anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroit bezi hastalıkları olabilmektedir.

Vücut üzerinde oluşan kaşıntıların nedenleri neler olabilir?

  • vücutta kaşıntı nasıl geçerBu kaşıntılar bazı dermatolojik hastalıkların belirtisi olabilmektedir: Egzama, mantar enfeksiyonları, dabaz, liken planus, suçiçeği, kuruluk, böcek sokması, uyuz, bitlenme, isilik, dermatitin herpetiformis, büllöz pemfigoid gibi hastalıklar olabilir.
  • Bu kaşıntılar bazı iç hastalıkların göstergesi de olabilmektedir: Karaciğer, böbrek, tiroit ve kan hastalıkları, vitamin ve demir eksikliği, kanserler, parazitler hastalıklar olabilir.
  • Sürekli olarak kullanılan ilaçlar
  • Alerjik bünye kaşıntılara neden olabilmektedir: Yani astım ya da nezlesi olan kişilerde kuru kaşıntılar olabilmektedir.
  • Stres vücut üzerinde kaşıntı oluşturabilir: Sıkıntı ve stres çok fazla olduğu taktirde vücudun belirli bölgelerinde yanmaya ya da yaygın bir şekilde kaşıntıya neden olabilmektedir. Fakat bunun yanı sıra diğer nedenlerin araştırılmasına rağmen kaşıntısı devam etmekte olan hastaların bir psikiyatri doktoru tarafından da değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bu kaşıntıların sebebi psikolojik sorunlar da olabilmektedir.

Şiddetli bir kaşıntı nedeni olarak; uyuz:

vücutta kaşıntı neden olurYeni ortaya çıkan, yeni başlayan, aşırı derecede şiddetli kaşıntısı olan hastalarda mutlaka ve mutlaka uyuz ihtimalini düşünmek gerekmektedir. Uyuz hastalığının düşünülmesini sağlayan başlıca kliniksel belirtiler vücutta oluşan kaşıntının uykudan uyandıracak kadar aşırı derecede olması, bu kaşıntının özellikle, koltuk altı, kasık, göbek çevresi, göğüs ucu, el bileği gibi bölgelerde yoğunlaşması, parazitin yürüdüğü yerlerde görülmesi gibi sorunlardır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar