Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaHastalıklarBaş AğrısıMigren Atakları ve Migren Tedavisi

Migren Atakları ve Migren Tedavisi


Migren, bu sorundan muzdarip olan kişiler için bir hayli sancılı ve bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir hastalık olarak bilinmektedir. Dünya genelinde her gün milyonlarca kişi migren atağı geçirmekte, kimileri ise bu sorundan bir hayli kötü etkilenebilmektedir. Migren problemleri yaşayan erkekler kadınlardan fazla olmakla birlikte, problem sırasında otonom sinir sisteminde birtakım değişiklikler olduğunu söylemek de mümkün olacaktır. Peki bu hastalık aslında nedir ve tedavisi nasıl yapılır? Hep beraber değinelim.

migren tedavisi

Migren Nasıl Oluşur?

Hastalık, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir nörolojik problemdir. Bu problemi yaşayan kişiler ani olarak baş ağrısı problemi çekmeye başlamaktadır. Ancak bu baş ağrısı, kesinlikle hafife alınmaması gereken, uzun süreli ve sürekli kasılmalar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Henüz kesin bir tedavisi olmamakla beraber, migren problemi çeken hastaların bu durumdan çok mutsuz olduklarını da söylemek mümkün olacaktır. Beyindeki istemsiz kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkan hastalık, herkeste farklı bir şekilde ortaya çıkar. Genellikle beyincik bölgesine yakın bir alanda hareketlenmeye başlayan ve kısa süre içerisinde bütün vücudunuzu etkisi altına alan bu hastalık son derece tehlikelidir.

migren tedavisi

Migren Sırasında Ne Yapılmalıdır?

Atak sırasında hastanın başını sıkı bir bezle sarması ve yumuşak hareketler ile başını ovması önerilmektedir. Bunun dışında nöroloji uzmanları bu hastalığın tedavisi için piyasaya sürülmüş çok sayıda ilaç olduğundan bahsederken, bu ilaçların kullanmaktan kaçınılması gereken hastalıklar olduğunun da bilincindedirler. Atak sırasında hastan sakin olmalı ve kendini telkin etmelidir. Başa yapılan masaj ve sıcak bir duş atağın hafiflemesi açısından yardımcı olacaktır. Migren atakları sırasında panik olunması kalp atış hızınızı doğrudan etkileyecek, bu da başınızın çok daha fazla ağrımasına sebep olacaktır. Siz de bu sorunu yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken bir nöroloğa görünmek olacaktır.

migren

Zira pek çok kişi migren problemi olduğu gerekçesi ile doktora gitmiş ve bundan çok daha kötü sonuçlar elde etmiştir. Siz de uzun süreli ataklar halinde baş ağrıları çekiyorsanız ve bunun artık katlanılmaz olduğuna karar verdi iseniz, bir doktora danışabilir ve ondan size yardım etmesini talep edebilirsiniz.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

 

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar