Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaDoğum & Tüp Bebekİnfertilite & KısırlıkÇağımızın En Büyük Sorunu: İnfertilite

Çağımızın En Büyük Sorunu: İnfertilite


İnfertilite ya da halk arasında bilinen ismi ile kısırlık, gebe kalmanın önüne geçen bu sebepten ötürü de pek çok çiftin çocuk sahibi olmalarına engel olan bir hastalıktır. Bu hastalık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Kısırlık problemi çoğunlukla kadınlarla görülmekle birlikte, sık sık erkeklerden kaynaklı olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Kadınlarda İnfertilite ve Çözümü

İnfertilite, jinekologlar ve üroloji uzmanları tarafından sınırlandığında, tam fonksiyonlara sahip bir kadının partneri ile 12 ay süre boyunca aktif ve düzenli bir şekilde beraberlik yaşaması, ancak gebe kalamaması olarak nitelendirilebilmektedir. İnfertilite genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, tamamen çevresel faktörlere bağlı olarak da oluşabilmektedir. Kalıtsal olarak gebe kalması yolunda hiçbir engel bulunmayan bir kadın, çeşitli nedenlere bağlı olarak yumurta verimliliğini kaybetmiş olabilir, ya da üreme organlarında çeşitli problemlerle karşılaşılabilir. Kısırlık sorunu sebebi ile her gün onlarca çift uzmanlar başvurmakta ve bu konuda yardım istemektedir.

infertilite ve kısırlık

İnfertilite pek çok etkene bağlı olarak oluşabilir. Fallop tüplerinde meydana gelen bir sorun kadının gebe kalmasını doğrudan etkileyebilir. Bunun yanı sıra yaş, servikste meydana gelen problemler, kilo ve yumurta üretimi de gebe kalmayı doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Kısırlık problemi yaşayan kadınlar için gebe kalmak kolay değildir. Tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın gebe kalan kişilerin oranı bir hayli düşüktür. Dolayısı ile herhangi bir intertilite söz konusu ise bu sorunun doktor kontrolü ile aşılması önerilmektedir.

infertilite tedavisi

İnfertilite Tedavisinde Neler Yapılır?

Bu sorun ile karşı karşıya kalan kadın ve erkekte önce detaylı kontroller yapılması esas alınmaktadır. Beyler için bu kontrollerin daha kısa sürdüğü söylenebilirken, kadınlarda gebe kalamama pek çok nedenden ötürü oluşabilir. Detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra gebe kalmak isteyen anne adayının gebe kalmasına engel olan faktörler belirlenmektedir. Uzman doktorlar aracılığı ile buna uygun bir tedavi yönteminin geliştirilmesi de uygulanan ikinci adım olarak dikkat çekmektedir. Gebe kalmaya engel olan faktörün hem bitkisel hem de kimyasal yöntemler kullanılarak yok edilmesi sonucu, ilişki dönemleri doktor tarafından takip edilir, çiftin çocuk sahibi olmasına yardımcı olunur.

infertilite

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar