Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaHastalıklarOrtopedik HastalıklarAyak Bileği Burkulması Hakkında Bilgi

Ayak Bileği Burkulması Hakkında Bilgi


Ayak bileği burkulması, ayağın ani hareketlerden ötürü zorlanması ve bu zorlanma sonrasında ayak kas sistemi içerisinde bağ dokuların kısa süreli zarara uğraması olarak nitelendirilebilmektedir. Ayak bileği burkulmaları bir hayli acı verici olabilir, ayak bileğindeki şişliğin ya da morluğun iyileşmesi uzunca vakit alabilir. Bu açıdan bakıldığında ayak bileğini burkmuş olmanızın sizin için bir hayli sancılı olacağını söylemek de mümkün olacaktır. Bu sorun dünya üzerinde her gün onlarca kişide görülebilmektedir. Yaşanan ani gelişmelere bağlı olarak meydana gelebildiğinden ardı ardına defalarca kez bileğinizi burkmanız mümkündür.

ayak bilegi burkulmasi

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Meydana Gelir?

Ayak bileği burkulması, genellikle ayağınızın ani hareketler ya da özellikle kadınlarda topuklu ayakkabı giymeleri ile meydana gelebilir. Bu yaralanma türünde ayak dışarı doğru döner ve içeride yer alan bağ dokular son derece büyük hasar görebilir. Ayak bileği burkulmaları genellikle birkaç gün sonrasında iyileşen yaralanmalar olduğu halde, nadir de olsa ayak bileği burkulması bağ dokularınızı yırtabilir, bu da düşük ihtimalle de olsa ameliyat masasına yatmanıza neden olabilir. Burkulmanın en büyük belirtileri arasında hareket imkanınızın büyük ölçüde kısıtlanması yer almaktadır. İyileşme süresi boyunca ayağınızın üzerinde basamayabilir, şişlik probleminiz sebebi ile dokularınızda sancı ve baskı hissedebilirsiniz.

ayak bilegi burkulmasi

Ayak Bileği Burkulması Sonrası Ne Yapmalı?

Ayak bileği burkulması sonrası sancıyan bölge üzerinde soğuk press uygulaması yapmak oldukça etili olacaktır. Bileğinizi kalbinizden yukarıda kalacak şekilde uzatmak ve buz yardımı ile bölgedeki sancıyı azaltmak oldukça etkilidir. Üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra bileğinizdeki değişiklikleri fark etmeniz gerekmektedir. Sancınızı kontrol ederek bandaj uygulaması yapabilir ya da herhangi bir komplikasyon gelişmesi durumunda doğrudan hastaneye gitmeniz yararınıza olacaktır.

ayak bilegi burkulmasi

Ayak bileği burkulması iyileşirken deri altında toplanan kan deriye yayılır. Bu durum deri altınızda yoğun bir tabaka oluşmasına neden olur. Morarıklığın dağılması bileğinizin iyileşmesi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile bu süreçte panik yapmanız yararınıza olmaz. Düzenli olarak bandaj değiştirmeniz ve bir süre ayağınızı merhemler ve kas gevşeticiler yardımı ile tedavi etmeniz burkulma probleminizin düzelmesi için son derece yararlı olacaktır.

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar