Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaKadın SağlığıDiyet & ZayıflamaDiyetlere Yapmama Rağmen Neden Kilo Veremiyorum?

Diyetlere Yapmama Rağmen Neden Kilo Veremiyorum?


Günümüz dünyasında özellikle kadınlar başta olmak üzere erkekler de dahil olmak üzere kilo verememe çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen her birey birçok farklı yönteme başvurup, kilolarından kurtulmaya çalışmaktadır. Spor, günlük düzenli egzersiz ve diyet gibi farklı yollara başvuran insanlar arasında sonuç alanların yanı sıra sonuç alamayan da birçok birey bulunmaktadır. Peki bu kadar uğraşmanın sonucunda neden kilo veremiyorsunuz? Bunun değişik sebepleri olabilir ve araştırılması gerekebilir. Gelin bu nedenler neler olabilir bir göz atalım ve inceleyelim. Yapılan diyetlere rağmen kilo verememenizin sebepleri bunlar olabilir;

Yapılan kaçamakların farkında olmamak:

kilo veremiyorum ne yapmalıyımEğer diyet uyguluyor iseniz, bu diyeti çok düzgün bir şekilde uyguladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eğer bu yaptıklarınıza rağmen kilo verememe konusunda şikâyet ediyorsanız bunun sebebi arada yediklerinizin miktarını kaçırmanız olabilir. Örnek verecek olursak ara öğünlerde çayınızın yanında 1-2 tane bisküviyi ya da herhangi bir partide elinize tutuşturulan tatlıyı, yol üzerinde bir avuç ağzınıza attığınız fıstık, fındık ya da çekirdeği saymayı unutuyor iseniz ya da farkında bile olmadan atıştırıyor iseniz bunlar siz farkında olmadan kilo vermenize engel olacaktır.

Egzersiz yapmamak:

kilo vermek için egzersizDiyete başladığınız zaman eğer sadece diyet yapmakla kilo vereceğinizi sanıyor iseniz kesinlikle yanılıyorsunuz. Bu çok yanlış bilinen bir konudur. Diyetinizin yanı sıra aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yaparak aldığınız kalorilerin daha fazlasını yakmalısınız. Ancak bu sayede kilo verebilirsiniz ya da kilo alımına engel olabilirsiniz.

İçeceklerdeki kalori oranını hesaba katmayı unutmak:

içeceklerdeki-kalori-miktariDüzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenip, abur cubur dahi tüketmiyor olmanızın yanı sıra sadece yiyeceklere dikkat etmek büyük bir hata olacaktır. Özellikle aşırı miktarda soda içeren içecekler ve meyve suları, gazlı içecekler tüketip, kremalı-köpüklü kahveler içip bununla birlikte kahvenize ve çayınıza şeker ilave ediyor iseniz; kilo vermede oldukça büyük sorunlar yaşayacaksınız demektir. Yani sonuç olarak beslenmenize dikkat ettiğiniz süre boyunca sadece yediklerinize değil, içeceklerinize de çok büyük önem vermeli, dikkat etmelisiniz. Eğer bunları yaparsanız zaten düzenli bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar