Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaHastalıklarKabızlığa Karşı Neler Yapılabilir?

Kabızlığa Karşı Neler Yapılabilir?


Kabızlık; bağırsaklarda normalden daha az miktarda su olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır bunun yanı sıra sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışmaması, mide ya da bağırsakların düzgün bir biçimde boşaltım yapamaması sebebi ile dışkılama periyodunun aşırı miktarda azalması ya da bir süre boyunca hiç dışkılama yapamaması durumudur. Bunun yanı sıra çeşitli ilaçlar da kabızlığa sebep olabilmektedir. Kabızlık genel olarak yetersiz, düzensiz ya da yanlış bir şekilde beslenmenin bir belirtisi olabilir ve gün boyunca tükettiğiniz besinleri çok yakından ilgilendirebilen oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Günümüzde de bu sorunlar hala yüzlerce insanı kötü duruma düşürmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanan insanlardan bazıları ilaç kullanma yöntemi ile bu rahatsızlıkla mücadele etmeye çalışırken bazıları ise kendi kendisine, doğal yöntemler ile mücadele etmeye çalışmaktadır.

Kabızlığın nedenleri:

  • kabızlık nasıl geçerFazla miktarda şeker kullanmak.
  • Lifli ve posalı besinlerin oldukça az miktarda tüketilmesi ya da hiç tüketilmemesi durumu
  • Bağırsakta bulunan tümör, ur, kanser ve benzeri hastalıklar
  • Zamanla tembelleşmeye başlayan bağırsaklar
  • Psikolojik durumlar; evden başka yerde tuvalete girememek, yabancıların bulunduğu ortamlarda tuvalete girmeye çekinmek gibi sebepler.
  • Bazı kullanılan ilaçların yan etkileri

Kabızlığa karşı alınabilecek önlemler ve tavsiye edilen besinler: 

  • kabızlık nedenleriGenellikle lif içeren ve omega yağ asitleri gibi sağlıklı, tavsiye edilen yağlar bakımından zengin olan besinlerle beslenmek kabızlığı hafifletmektedir.
  • Bol bol su içmek neredeyse vücudumuzda her rahatsızlığa iyi geldiği gibi kabızlığın giderilmesinde de bol su içmek oldukça faydalı olacaktır. Kabızlık rahatsızlığına yakalanmadan önce de bol bol su içerek rahatsızlığa karşı önlem alabilirsiniz.
  • Bol bol meyve ya da meyve suyu tüketmek. Özellikle çoğu kimsede üzüm ve erik suyu bağırsakların yumuşamasını sağlayarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.Ayrıca bunun yanı sıra kurutulmuş diğer meyveler de yüksek miktarda besin lifi içerdiği için kabızlığa karşı şiddetle önerilmektedir. Taze sıkılmış meyve suyu kabızlığa iyi gelebildiği gibi ülser ya da reflü hastalığı olan bireylerde meyve suları asit içerdiği için kullanımına oldukça dikkat etmek gerekir.
  • Kabızlığa iyi gelen bazı diğer besinler ise fasulye, baklagiller, tahıllar ve lif içeren diğer sebzelerdir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar