Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkKatarakt Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Günümüzde özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde en çok rastlanan göz problemlerinden birisi katarakttır. Basitçe açıklamak gerekirse, katarakt; göz bebeğinin arka tarafında yer alan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin, saydamlığının yok olması ve mat bir hale gelmesidir. Daha farklı şekilde anlatmak gerekirse, görüntünün sanki buğulu bir cam arkasından dünyaya bakıyor gibi bozulması, kalitesizleşmesidir.  Katarakt, genelde orta yaşın üstünde görülse de, nadir olmakla birlikte, yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze alınmış darbeler sonucunda ya da uzun süreler kortizon ihtiva eden ilaçların kullanımı sonucunda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Katarakt Belirtileri

katarakt belirtileriKataraktın belirtileri genelde birçok kişide ortak seyreder ve bu belirtilerden sonra birçok kişi göz doktoruna başvururu. Kataraktı teşhis etmek günümüzde oldukça kolaydır. Aklınıza katarakt ihtimalini getirecek ve göz doktoruna başvurmanızı düşündürecek belirtilerden bazıları şunlardır;  okuma zorluğu, çift görme, gözlük numaralarında çok sık değişiklikler olması, ışık karşısında gözlerin kamaşması, görmede yavaş yavaş azalma meydana gelmesi, özellikle gece görüşünde meydana gelen bozukluk, renkelerin daha soluk veya sararmış şekilde görülmesi.

Katarakt Tedavisi

katarakt tedavisiKatarakt, ilaç ile tedavi edilebilen veya ilerlemesi durdurulabilen bir rahatsızlık değildir. Herhangi bir farmakolojik yöntem ile katarakt tedavi edilmez. Katarakt denen durumun ortadan kalkması için tek geçerli yöntem ameliyattır. Fakat ortada korkmayı gerektirecek hiçbir durum yoktur. Katarakt ameliyatı, narkozsuz, iğnesiz, neştersiz şekilde icra edilen bir ameliyattır. Hasta ameliyatı olduğu gün içinde, ağrısız sızısız bir şekilde evine dönebilmektedir. Katarakt ameliyatında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hekimin bu ameliyat konusundaki tecrübesi ve  göze yerleştirilecek merceğin kalitesi, ameliyatın başarı oranı üzerinde doğrudan etkilidir.  Kaliteli olmayan bir mercekle yapılan ameliyat sonrasında, gözde istenmeyen durumlara ortaya çıkabilir. Bu da, hastanın kısa bir süre sonra yeniden bir ameliyata girmesine neden olur. Bu durum da, hem hastayı maddi bir külfet içine hem de ikinci kez ameliyat stresine sokar. Bu yüzden, katarkat problemi ile karşılaştığınızı düşündüğünüzde mutlaka bir göz doktoruna başvurmalı, iyi bir hastahanede, tecrübeli bir hekim ve teknolojik ekipman ile katarakt ameliyatınızı olup yeniden sağlıklı gözlerinize kavuşmalısınız.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar