Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkKanser Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanser Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar


Kanser, günümüzde tüm dünyada en çok insan ölümüne neden olan hastalıktır. Tıptaki gelişmeler ile birlikte bazı türlerin öldürücülüğü azaltılsa ve tedavi imkanları artsa da, hala kanserin kesin olarak bir tedavisi olduğunu söylemek mümkün değil. Kendisi veya ailesinden birilerinin başına kanser hastalığı gelmiş olan birçok kimse, hastalığı yenmek için çeşitli arayışlar içine giriyor ve çeşitli yollara başvuruyor.  Fakat birçok hastalıkta olduğu gibi, kanser tedavisinde de, sık sık doğru bilinen yanlış yollara başvurulabiliyor ve bu da hastalığın kötüye gitmesine bile sebep olabiliyor. Bu yüzden, kanser karşısında da, diğer tehlikeli hastalıklar karşısında da mutlaka bilinçli olunmalı.

Doğru bilinen yanlışlar neler ?

kanser tedavisinde yanlışlarKanser konusunda birçok doğru bilinen yanlıştan bahsedebiliriz. Bunların bir kısmı, henüz kanser olunduğunun farkında olmadan başlıyor. Yani kanser hastalığına yaklaşımda bir sorun var. O sorun da; ‘’kanser belirti ve bulgu vermez’’ inancı. Bu inanç, kanser tedavisinde çok büyük sorunlara yol açabilir. Zira, kanserin herhangi bir bulgu ve belirti vermeyeceğin inanan insanlar, doktora gitmeyi sürekli erteliyor. Buna sebep olarak da; kanser herkeste, her an çıkabiliyor, belirti vermiyor, kanser değildir, gibi cümlelerle açıklanıyor. Oysa ki, kanser belirtisi olabilecek bir durumla karşılaşıldığı anda doktora gidilse ve ilk anda tedaviye başlansa, tedavi şansı yükseliyor ve yaşam süresinde ciddi bir artış görülüyor. Kanser konusunda erken tanı en önemli noktalardan biri. kanser tedavisi nasıl olurDoğru bilinen bir yanlış da, tümörlü bir noktaya biyopsi yapmanın tümörün yayılmasına sebep olacağıdır. Oysa bu inanış da tamamen safsatadan ibarettir. Biyopsinin, tümörün yayılmasına sebep olacağına dair tek bir bilimsel çalışma bile bulunmamaktadır. Bu yüzden, biyopsi yapılması gerektiğini  duyduğunuzda, biyopsiden çekinmemelisiniz. Ne yaparsan kanser olacaksan olursun inanışı da kanser tedavisinde çok büyük zorluklara yol açabilir. Kanser vakalarının büyük bir oranı önlenebilir ve tarama ile erken yakalanabilir. Sigara kullanımının bile tek başına, kanser kökenli ölümlerin %30’una sebep olduğu bilinmektedir.  Bu gibi sebeplerden ötürü, kanser konusunda bilinçli olmalı, doktorların direktiflerine göre hareket etmeli ve şehir efsanelerinden uzak durmalısınız.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar