Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiÇocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı


Günümüzde çocuklara yemek yedirme hemen hemen her annenin yaşadığı önemli ve bir o kadar da stresli bir durumdur. Örneğin özellikle iştahsız ve yemek yemeyi sevmeyen çocuklar için bu olay tam bir işkence gibidir. Asla ama asla bitmek bilmeyen tabaklar, her tabağın dibinde kalan yemek parçaları, başka yerlere saklanmış yemek kalıntıları, ret edilen yemekler gibi birçok farklı sorun annelere hem vicdanen acı duymasına hem de çocuğun gelişimi ile ilgili yaşanan endişelere neden olmaktadır. Bilindiği üzere bebeklikten itibaren çocuklarda gelişimi en çok etkileyen faktör beslenme alışkanlığı ve düzensiz beslenme sorunlarıdır. Eğer küçük yaştan itibaren çocuklarınıza düzenli bir şekilde yemek yeme alışkanlığı kazandırabilir iseniz gelecekte de hem çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunmuş olursunuz hem de ilerleyen yaşlarda (yani 5-13 yaş arası) sizlere yemek yedirme konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır. Beslenme alışkanlığının düzenli olması yalnız çocuklar için gerekli değildir her birey kesinlikle sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmalıdır. Çocuklarda bu konunun daha fazla öne çıkmasının nedeni ise çocukların dirençlerinin daha az olması ve daha kolay hastalanabilme ihtimallerinin bulunmasıdır.

Çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz?

çocuklarda beslenmeÇocuklar açısından yemek yemek özellikle küçük yaşlarda fazla önem görmeyen bir konudur. Genellikle yeni yeni yemek yemeye başlayan çocuklarda genellikle en çok önem verdikleri şeyler uykuları ve eğlence, oyun zamanlarıdır. Bu yüzden yemek yemeyi onlara sevdirmek, düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için oldukça değişik, eğlenceli ve pratik yöntemlere başvurabilirsiniz. Peki çocuklar en çok neyi sever? Çocuklarda yemek yeme isteğini, arzusunu doğuran en büyük 3 etken şunlardır;

  • Yemeği yediği yer
  • Yemeği yedirenin tutumu
  • Yemek

çocuklar nasıl beslenirAslında özellikle bu 3 önemli etkene gereken dikkat verilir ise çocuğunuza kolayca yemek yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

  • Özellikle yemeklerinizi süslemeler ve farklı şekiller sayesinde ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bu çocuğunuzun dikkatini çeker ve ilgi göstermesini sağlar.
  • Çocuğunuza yemek yedirirken bir hikâye anlatmak, bir masal anlatmak ya da farklı şarkılar söylemek iki taraf için de oldukça faydalı olacaktır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar