Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkGöz Tansiyonu Nedir?

Göz Tansiyonu Nedir?


Diğer bir adı glokom olan göz tansiyonu, vücuttaki genel tansiyonda olduğu gibi, yine basınçla ilgili bir problemdir. Göz içi basıncın çok şiddetli şekilde yükselmesi sonucunda ortaya çıkar, gözü tahriş eden bir sorundur ve ciddi seviyelere ulaştığında görme kaybı gibi problemler ortaya çıkabilir.  Sağlıklı bir gözde, sürekli olarak göz sıvısı üretilir ve emilerek, dengeli bir biçimde boşaltılır. Bu sayede, göz içindeki basınç normal seviyelerde seyreder.  Genel olarak 20-21 mm Hg’in altında seyreden göz tansiyonu normal kabul edilir. Fakat bazı durumlarda, bu seviyenin altında bile göz tansiyonu görülebilir. Göz sıvısının üretilmesi ve boşaltılması sağlıklı bir şekilde yapılırsa göz tansiyonu problemiyle karşılaşılmaz.  Eğer göz sıvısının boşaltılması başarısız olursa, açık göz tansiyonu neden ve en sık rastlanan göz tansiyonu türü olan rahatsızlık ortaya çıkar. Göz içi basıncı yüksek olursa göz siniri zarar görür ve tedavi edilmediği durumlarda körlüğe kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurur.

Belirtileri 

göz tansiyonu tedaviGöz tansiyonu, başlagınçta genelde belirti vermeyen ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir rahatsızlıktır.  Görme bozukluğu ya da ağrı gibi durumlardan şikayet edilmez. Fakat hastalığın teşhisi erken yapılmayıp ilerlerse, göz sinirlerinin zarar görmesine bağlı olarak görmede kör noktalar oluşur. Daha da ilerlediğinde, sanki etrafa bir borudan bakılıyormuş gibi etraftaki cisimler görülmez olabilir. Daha seyrek görülen tip olan kapalı göz tansiyonunda ise, göz tansiyonu çok şiddetli değerlere ulaşır ve şiddetli ağrı, görmede bulanıklık gibi sorunlara neden olur. Bu durumdan genelde hipermetrop hastaları şikayetçidir.

Tedavi

göz tansiyonu nasıl geçerHastalığın ne seviye seyrettiğine bağlı olarak, farklı tedavi şekillerinden yararlanılır. En sık kullanılan yöntem ilaçla tedavidir. Fakat ilaçların bazı yan etkileri olabilir veya göz tansiyonunu düşürmede, özellikle hastalığı ilerlemiş kişilerde, ilaçlar yetersiz kalabilir. Bu yüzden bazı durumlarda lazer tedavisi ve ameliyat yöntemlerine de başvurulabilmektedir. Lazer tedavisi,  neredeyse hiçbir riski bulunmayan ve neredeyse sonsuz kere tekrarlanabilen, güvenilir bir yöntemdir. Ameliyatta ise, göz sıvısının kanallara ulaşabilmesi için yeni bir yol açmayı deneyen bir yöntemdir. Hastayı yoran ve enfeksiyon riski bulunan bir yöntem olduğu için, genellikle lazer tedavisi ile problem çözülebiliyorsa tercih edilmez.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar