Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkKalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


Günümüzde en önemli rahatsızlıklardan biri olan kalp krizi, kalbin esas besleyici damarları olarak bilinen koroner arterlerde oluşan tıkanma sonucunda ana kalp kasının bir kısmının oksijensiz kalması yüzünden bu kalp kasında meydana gelen zararı ifade etmektedir. Kalp krizi kesinlikle çok önemli bir hastalıktır çünkü bu olay ani bir şekilde gelişir ve sonucu da  buna bağlı olarak ölümcül olabilmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra hem dünya hem de Türkiye genelinde en sık saptanan ölüm nedeni kalp krizidir.

Kalp krizi hastalığına neden olan faktörler:

  • kalp krizi belirtileriStres (Stresli yaşam)
  • Egzersiz yapmamak ya da oldukça fazla egzersize yüklenme
  • Düzensiz beslenme alışkanlığı
  • Sigara ve alkol tüketiminin çok fazla olması
  • Obezite
  • Hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, ailevi yatkınlık

Kalp krizi nasıl anlaşılır?

Kalp, normal dinlenme halinde bir dakikada 60-80 kere tüm vücudun kan ihtiyacını karşılayan, oldukça kuvvetli bir organdır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılamasının dışında aynı zamanda kalp kendisinin de beslenme ihtiyacını karşılamak için kan alması gerekmektedir. Koroner arterler ismi verilen bu damarların dolaşımında bir yetersizlik meydana gelirse ve bu yetersizlik oldukça yüksek seviyeye ulaşırsa bazı hastalarda dinlenmek ile geçebilecek göğüs ağrıları ortaya çıkabileceği gibi, bunun yanı sıra damarların abi olarak tıkanması sonucu ilerleyen, kuvvetli göğüs ağrısı ile başlayan ani ölüme yol kalp krizi nedenleriaçabilen kalp krizi de ortaya çıkabilmektedir. Göğüs bölgesinde, yaklaşık olarak 20 dakikadan fazla süren boyun, omuz ve kollara yayılan şiddetli ve oldukça baskı yapan ağrı, (zaman geçtikçe çene ve burun etrafına yayılabilir) nefes darlığı, çarpıntı, öksürük, baş dönmesi ve ani bayılma, mide bulantısı ve hatta kusma, soğuk soğuk terleme, aşırı derecede halsizlik, endişe ve ölüm korkusu duyulması gibi belirtiler ortaya çıktığında bunun bir kalp krizi olduğu anlaşılır. Bazı zamanlarda kalp krizi çok ani ve bir o kadar da şiddetli bulgular ile başlayabilir ve kolay bir şekilde tanı koyulabilmektedir. Fakat bazı kimselerde, örneğin; şeker hastalığı (diyabet) olan bireylerde kalp krizi yavaş ve hafif bir ağrı ya da rahatsızlık hissi ile de başlayabilmektedir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar