Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaDoğum & Tüp BebekAdet DönemiAdet Ağrıları(Sancıları) Nasıl Azaltılır?

Adet Ağrıları(Sancıları) Nasıl Azaltılır?


Adet Ağrıları Nasıl Azaltılır?

Her kadının belki de korkulu rüyası olan adet ağrısı hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hissettirdiği sancılar yüzünden kadınlara en çok rahatsızlık veren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Adet ağrısı genel anlamı ile kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları şiddetli ve yoğun sancılardır. u sancılar adet günlerinin başlangıç tarihinden yaklaşık olarak 1 ya da 2 gün önce kendisini hissettirmeye başlar. Adet döneminin ortasına doğru azalan adet sancıları adet döneminin son bulması ile genellikle kaybolmaktadır. Kadınların en çok şikayet ettiği bu ağrıların çok şiddetli, adeta dayanılmaz olduğu neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Peki bu adet sancılarını dindirmek ya da azaltmak mümkün müdür?

Sizlere daha önce regl sancısı hakkında bazı bilgiler vermiştik. Şimdi ise adet ağrılarını gelin hep beraber inceleyelim.

Adet ağrılarını azaltmak için ne gibi yöntemler vardır?

regl sancısı Düzenli bir şekilde spor yapmak adet sancılarını oldukça azaltmaktadır. Özellikle plates yapan kadınlarda adet sancılarının oldukça az miktarda olduğu bilinmektedir.
● Adet dönemlerinde sıcak bir duş almak ve masaj yapmak (yaptırmak) vücudunuzu oldukça rahatlatacak ve adet sancılarının azalmasına yardımcı olacaktır.
● Birçok bitkisel çay adet ağrısı azaltması ve yok etmesi açısından oldukça faydalıdır.
● Adet sancısının çok yoğun hissedildiği dönemlerde iyi bir uyku ve güzel bir dinlenme adet ağrılarınızın azalmasına oldukça faya sağlar.
● Adet dönemlerinde üşümemeye özen gösteriniz. Ayaklarınızı ve belinizi soğuktan korumalısınız ve hatta sıcak tutmalısınız. Özellikle soğuk kış günlerinde bunlara dikkat etmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

regl sancısı nasıl geçerBunların yanı sıra adet sancılarını geçirmekte fayda sağlayan diğer bir yol da evde hazırlanması da mümkün olan bitkisel ilaçlar ve doğal kürlerdir. Bunlara örnek verecek olursak;

Zencefil: Zencefil tarih boyunca kurulan medeniyetler tarafından hastalıkların ve küçük rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Zencefil aynı zamanda adet sancılarına da iyi gelmektedir. Ayrıca adet öncesinde yaşanan halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve kırgınlık durumlarında da fayda sağlamaktadır.

Tarçın: Tarçın adet sancılarını azaltan birçok farklı özelliğe ve içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra tarçın; diyet lifi, kalsiyum, demir ve mangan kaynağı olarak bilinmektedir. Kısacası tarçın, adet dönemlerinde yoğun adet sancısı çeken kadınların kesinlikle evde bulundurması gereken bir bitkidir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar