Çarşamba, Nisan 24, 2024

Kronik Baş Ağrısı


KRONİK BAŞ AĞRISI

Hayatımız boyunca karşılaştığımız problemlerden birisi olarak kabul edebileceğimiz baş ağrısı hiç kuşkusuz ki pek çok kişinin muzdarip olduğu bir durumdur. Dünya üzerinde pek çok kişi anlık ya da neredeyse bir ömür sürecek baş ağrıları çekebilmektedir. Baş ağrıları çevresel faktörlerden meydana gelebileceği gibi, tamamen kronik ve doğuştan gelen sancılar da olabilir. Baş ağrısına yol açan etmenler ve baş ağrısı problemini nasıl geçireceğini merak edenler için aşağıda soruna uzunca değindik.

Baş Ağrısı Nasıl Oluşur?

kronik baş ağrısı sebepleriBaş ağrısı yalnızca bir değil, birçok etmene bağlı olarak oluşabilir. Çevresel faktörlerden kaynaklanan baş ağrılarına baktığımızda etmeninin soğuk algınlığı, yüksekten düşme ya da çok yüksek sesle müzik dinleme olduğunu görebiliriz. Beynin kafa tasına yaptığı basınç, kişinin kendisine bir baş ağrısı hissetmesine neden olurken aslında durum bu kadar da kolay değildir. Zira baş ağrısını tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Başınıza aldığınız herhangi bir darbe ya da psikolojik etmenler de baş ağrılarının nedenini oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. Çevresel faktörlere bağlı olarak oluşan baş ağrıları genellikle kısa süreli ve hafif şiddettedir.

Kronik Baş Ağrısı

kronik baş ağrısı belirtileriÇoğu zaman kendini oldukça sancılı migren atakları olarak gösteren kronik baş ağrısı, ne yazık ki kişiyi hiç müsait olmadığı bir anda da yakalayabilir. Kişilerin hangi durumlarda migren ataklarına yakalandığı, ya da şiddetli baş ağrıları çektiği halen bilimin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Kronik baş ağrısı çeken hastaların bu durumdan kurtulmak için sıklıkla başvurmuş olduğu yöntemlerden ilki ağrı kesici almaktır. Ancak bu her zaman kesin sonuç vermeyebilir.

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Baş ağrılarının oluşmasını doğrudan etkileyen çevresel faktörler, birtakım yöntemlerle durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir. Baş ağrısı yaşamak istemiyorsanız stresten uzak ve mümkün olduğunda sessizliğin hakim sürdüğü bir alanda bulunmanız yararınıza olacaktır. Uyku düzeninin bozulması, aşırı alkol ve aşırı ilaç tüketimi de baş ağrısını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu durumdan kaçınmak için mümkün olduğunda sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Sıcak alanda soğuk alana geçiş de baş ağrısına neden olabilir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar