Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaErkek SağlığıBahar Yorgunluğuna Dikkat!

Bahar Yorgunluğuna Dikkat!


Havaların ısınması ile birlikte kış aylarından ve soğuktan bıkan hemen hemen herkes kendini dışarıya atıp güneşin tadını çıkarmaya başladı bile. Kışlık kıyafetlerin dolaplardan kalkması ve onların yerine cıvıl cıvıl, renk renk yazlık kıyafetlerin dolaplarda yer alması hiçte şaşırılacak bir olay değil tabi ki. Peki havaların ısınması, bahar aylarının gelmesi sebebi ile kendini bu şekilde yaza direkt olarak hazırlayan çoğu kişide ortak bir problem gözükmektedir. Peki bu ne mi? Tabii ki bahar yorgunluğu… Sıcak havalarda sabah erkenden kalkıp işe ya da okula gitmek herkes için çok zorlu bir sürece dönmektedir, yataklardan asla zamanında kalkılmaz ve geceden kurulan alarmlar defalarca ertelenir. Bunun gibi sebepler yüzünden kişi gün içinde kendini oldukça yorgun, bitkin, keyifsiz sıkıntılı hissedebilir. Bu belirtiler bir araya geldiğinde biz bunun sebebine ‘bahar yorgunluğu’ demekteyiz. Bahar yorgunluğu, mevsim geçişlerinde hemen hemen herkesin kolayca yakalanabileceği, bu dönemlerde hissedebileceği bir takım ruhsal ve fiziksel belirtilere verilen genel bir isimdir.

Bahar yorgunluğunu yenebilmek için neler yapmalıyız? 

bahar yorgunluğu nasıl geçerTaze meyve ve sebze tüketin: Eğer sizde bahar yorgunluğu olduğunu hissettiyseniz bu sorunu gidermek ve ortadan kaldırmak için besinlerin, vitaminlerin ve destek ürünlerin alımına oldukça dikkat edip, büyük önem vermelisiniz. Marketlerde bulunan v oldukça yaygın olarak satılan paketli hazır besinler yerine doğal ve taze sebze- meyvelerin tüketimine özen göstermelisiniz. Ancak yalnızca bahar aylarında ve mevsim dönüşlerinde değil, kış aylarında da vücudunuzda eksik olan vitaminlerin düzenli olarak alınmasına, gerekli besinlerin yeteri kadar alınmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bunları düzenli ve iyi bir şekilde yaparsanız bahar yorgunluğunuzu fazla hissetmeden o dönem içerisinde atlata bileceksiniz.

Peki uyku düzeni bozuk olan kişilerde bahar yorgunluğunun daha fazla görüldüğünü biliyor muydunuz?

bahar yorgunluğu bitkisel tedaviBahar yorgunluğuna yakalanmamak için dengeli, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz. Günlük hayatınızda oldukça aktif olmalı ve düzenli bir şekilde spor da yapmalısınız. Vücudunuzu asla ama asla susuz bırakmamalısınız ve uyku düzeninize her şeyden çok dikkat etmelisiniz. Uyku düzeni olmayan kişilerde bahar yorgunluğuna daha sık rastlanmaktadır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar