Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaErkek SağlığıSpermiogram Nedir?

Spermiogram Nedir?


Sperm ya da bilimsel adı ile spermatozoon, erkek üreme sıvısı olarak bilinen meninin (semen) içerisinde bulunur. Bu sıvının bilimsel laboratuvar ortamlarında dikkatli bir şekilde; nicelik (sayısal) ve nitelikleri (özellik) bakımından detaylı olarak incelenmesi durumuna spermiogram yani sperm testi denir. Her bireyin hayali olan çocuk sahibi olabilmek, her zaman kolayca olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda bazen çiftlerin karşısına birtakım sorunlar çıkabilmektedir. Çocuk sahibi olmak için, yaklaşık olarak düzenli bir şekilde 10-12 ay boyunca korunmasız ve dikkatli bir şekilde girilen cinsel ilişki sonucunda eğer kadın hamile kalamıyor ise, ilk yapılması gereken şeylerden bir tanesi de laboratuvarda yapılacak olan spermiogram testi istemektir.

Daha önce sizlere sperm analizi nedir başlığı altında spermler hakkında bilgiler vermiştik, dilerseniz ilgili konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Spermiogram testi yapılacak ise dikkat edilmesi gereken konular neler olabilir? 

  • spermiogram testiTesti yaptıracak olan kişiye, görevliler tarafından yazılı ve sözlü birtakım bilgiler verilmelidir. Spermiyogram testi yaptırılmadan önce en az 4-5 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ayrıca bunun yanı sıra isteyerek, bilerek ya da bilmeyerek (uykuda vb.) boşalma olmamalıdır.
  • Sperm testi için gerekli sperm alınması anında gelen meninin tamamı verilen kabın içerisine konulmalıdır, kesinlikle bir damlası bile dışarı atılmamalıdır. Eğer yanlışlıkla bile olsa meniden dışarıya bir damla akarsa laboratuvar yetkililerine haber verilmelidir.
  • Sperm testi yapılması için gerekli olan sperm örneğini, hastane dışında bir yerde yapma zorunluluğu var ise, bu durumda sperm yapıldıktan hemen sonra yaklaşık olarak yarım saat içerisinde, sıcaklığı korunarak laboratuvara getirilmelidir.

Sperm kalitesi ve sağlığı için dikkat edilmesi gereken hususlar: 

  • spermiogram testi nasıl yapılırFast food tüketimi: Fast food tüketimi dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Fast food tipi beslenme kolestrol nedeni ile spermin zar yapısını bozmaktadır. Bunun yanı sıra döllenme yeteneğini azaltır ve hatta kısırlığa bile neden olabilmektedir.
  • Sigara ve alkol kullanımı: Sperm kalitesini, hareketliliğini ve yapısını olumsuz yönde etkileyen diğer bir faktör de sigara kullanımıdır. Sigara içilen ortamda bulunmak bile sperm sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara kadar alkol de sperm sağlığına zararlıdır. Fazla miktarda sigara ve alkol kullanımı olan erkeklerde sperm hareketliliğinin oldukça az olduğu görülmüştür.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar