Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkCilt Sağlığı & HastalıklarıHindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen Faydaları


Hindistan cevizi yağı, dünya üzerinde yalnızca bir yağ olarak değil aynı zamanda birçok rahatsızlığa, soruna iyi gelmektedir. Örneğin; cilt problemlerinin iyileşmesine, tokluk hissi yaratarak kilo vermenize yardımcı olur. Bunların yanı sıra insülini dengeler, göbek bölgesinde oluşan yağlanmayı azaltır. Dünyanın tropikal bölgelerinde yetişen ve oralarda kolaylıkla bulunabilen hindistan cevizi bunların yanı sıra birçok bilinmeyen faydası bulunmaktadır. Bu faydaların ne olduğunu eğer sizler de merak ediyor iseniz gelin hep beraber ünlü hindistan cevizi yağı faydaları nelermiş bir bakıp, öğrenelim.

Alzheimer hastalığına doğal bir ilaç ‘Hindistan cevizi yağı’

hindistan cevizi yağı faydalarıHindistan cevizi yağı içinde bulunan MCFA’lar (yani orta zincirli yağ asitleri denilen sağlıklı yağlar) karaciğer sindirim sistemi, ketonları beyin tarafından kolay bir şekilde erişebilir enerji haline gitmesini sağlar. Ketonlar, glikozu enerjiye çevirmek için insüline ihtiyaç duymadan beyine enerji sağlayabilir. Günümüzde son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda beynin aslında kendi insülinini oluşturduğunu göstermiştir. Yani bir alzheimer hastası olan bireyin beyni kendi insülinini oluşturabilme yeteneğini kaybetmesi durumunda, hindistan cevizi yağından sağlanan ketonlar, beyin fonksiyonlarının onarılmasına yardım etmek için alternatif bir enerji kaynağına dönüştürülüp, enerji sağlayabilmektedir.

Ayrıca hindistan cevizi yağı böbrek enfeksiyonlarını tedavi etmekte ve bununla birlikte karaciğeri korumaktadır:

hindistan cevizi yagi alzheimerHindistan cevizi yağının diğer bir faydası da; idrar yolları ve böbrek enfeksiyonlarını oldukça basit bir şekilde iyileştirebilmesidir. MCFA yağ içerisinde bulunan bakteriler üzerindeki lipid kaplamayı bozarak doğal ve bir o kadar da sağlıklı bir antibiyotik olarak ortaya çıkar ve onlarla savaşarak öldürür. Ayrıca hindistan cevizi yağının direkt olarak karaciğerleri hasardan koruyup, hastalıkların iyileşmesine yardımcı olduğu konuda kanıtlanmış bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini

Hindistan cevizi yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği oldukça bilinen bir bilgidir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bakteriler ile mücadele etmeyi sağlayan ve virüsler için düşmanca bir ortam oluşturan laurik asit içermektedir. Günümüz dünyasında da  birçok hastalık, vücut içerisinde gelişen kötü bakterilerin, mantarların, virüslerin ve parazitlerin aşırı bir şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Hindistan cevizi yağı sayesinde buna karşı koyarak, mücadele edebilirsiniz.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar