Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaHastalıklarHemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?


Hemoroid Nedir? Hemoroid Olanlar Nasıl Beslenmelidir? 

Hemoroidler, anal kanalın üst tarafında fazla miktarda genişlemiş olan damar yumaklarıdır. Hemoroid hastalığı, günümüzde halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinmektedir. Ayrıca hemoroidler iç ve dış olmak üzere iki farklı şekilde oluşmaktadır ve bilinmektedir. Belirli bir zaman içerisinde hastalığın gelişmesi ve ilerlemesi ile beraber altta yatan nedenler ile birlikte anal kanal içerisine yerleşen, oldukça genişlemiş toplar damar yumakları makatın dış tarafına doğru çıkması ile oluşur.

Hemoroid hastalığına neden olan faktörler nelerdir?

  • hemoroid nedirAlışagelmiş bağırsak hareketlerinde ani ve keskin değişiklikler ( kabızlık, ishal ),
  • Gebelik durumu ve doğum yapılması
  • Sedanter yaşam
  • Bazı farklı spor etkinlikleri ( örneğin ata binmek, bisiklet sürmek gibi sporlar )
  • Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar, kaptanlar ve benzeri meslek sahibi olanlar ),
  • Fazla miktarda alkol tüketimi ve vazgeçilemeyen alkol alışkanlığı
  • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumları
  • Kalın bağırsak kanseri gibi faktörler hemoroid hastalığına neden olmaktadır.

Hemoroid Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

hemoroid tedavisiHemoroid yani diğer bir ismi ile basur hastalarının oldukça yoğun bir şekilde dışkı yumuşatıcı birtakım ilaçlar kullandıkları bilinmektedir. Dışkılama olayının daha rahat olabilmesi için ise dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılması yerine; günde yaklaşık olarak 2 litre civarında su içmek, bol bol lif içeren ve oldukça doğal bir beslenme şekli tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle 20 ile 50 yaş aralığı grubundaki bireylerin diyetlerinde bulunan günlük lif oranı, erkeklerde ortalama olarak 40 gram civarında ve kadınlarda ise 25 gram civarında olması daha iyi olacaktır. Besin düzensizliğine sebep olmamak için diyetin içerdiği lif miktarı 50 gramı kesinlikle aşmamalıdır. Bunun yanı sıra tavsiye edilen, tüketilmesi gereken besinlere gelirsek; tahıl, bakliyat, soya fasulyesi, arpa, pirin ve buğday, sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde düzenli olarak alınması bağırsak hareketlerini oldukça arttırmaktadır ve kabızlık ile mücadelede oldukça yararlı olur. Basur yani halk arasında bilinen adı ile basur için meyvelerden alınması gereken vitaminler; A, B, C, E ve bunların yanı sıra çinkonun da düzenli bir şekilde alınması oldukça faydalı olacaktır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar