Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkD Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?


Gün içerisinde yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasındaki bir zaman aralığında güneş ışığı görmek güneş ışığını vücudunuz üzerinde hissetmek vücudun yeterince seviyede D vitamini üretmesine imkan tanımasına karşın D vitamini eksikliği de günümüz şartlarında insanlar arasında oldukça sık görülen bir durumdur. Ülkemiz içerisinde yapılan araştırmalara göre kesin olarak açıklanmış bir veri olmamasına karşı olarak dünya genelinde yetişkin nüfusun yaklaşık olarak %20’sinden fazlasının bu vitaminin eksikliğini yaşadığı düşünülmektedir. Yaşlı kadınlarda ise bu oran yaklaşık olarak %50’lere kadar çıkmaktadır. Cildimiz güneşin UVB ışınlarından da yararlanarak gerekli seviyede D vitamini üretme kapasitesine sahiptir. Bu vitaminin eksikliğinin yaygın olmasının nedenine gelecek olur isek D vitamini içeren gıdaların sayısının ve miktarının oldukça az olması ve bu gıdalarda vücudun ihtiyaç duyduğu kadar D vitamini bulunmaması durumu olabilmektedir.

Kış aylarında D vitamini eksikliği konumuzu da okumanızda fayda var ;

Peki D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

d vitaminiDiğer vitamin eksikliklerinde de genellikle olduğu gibi kısa dönemli olan D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeme ihtimali oldukça yüksektir. Fakat belirli bir süre boyunca sürekli olarak devam eden D vitamini eksikliğinde aşağıdaki “erken dönem” belirtileri ortaya çıkabilmektedir;

  • Depresyon: D vitamini eksikliği durumunda genel olarak görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve bunun yanında daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanan ruh halinde olmanızdır. Bunun nedeni ise, beyin içerisinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak yoğun bir miktarda düşmesidir.
  • d vitamini eksikliği belirtileriKemik Ağrıları: Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kemik ağrısı görülme riski büyük oranda artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve bu şiddetli ola ağrılara halsizlik de eşlik edebilir.
  • Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliğinin ortaya çıkması halinde vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflaması kaçınılamaz bir sonuç olabilmektedir. Eğer uzun süre boyunca geçmeyen eklem ağrıları hissediyor iseniz hemen bir doktora görülmekte fayda olabilir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar