Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkKış Aylarında D Vitamini Eksikliği

Kış Aylarında D Vitamini Eksikliği


D vitaminin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu, tıp dünyasındaki gelişmeler ile iyice açığa çıktı. Kemik gelişimi, zeka, beyaz dişler, güçlü kaslar için D vitamininin vücutta yeteri kadar bulunması son derece önemli.  Bunların yanında, D vitamininin vücutta yeteri kadar bulunmasının, uzun vadede bunama, kalp krizi gibi riskleri bile ciddi şekilde azalttığı söyleniyor.D vitaminin en bilinen kaynağı ise güneş ışığı. Gün içinde 15-20 dakika bile gün ışığı alınması, günlük ihtiyaç duyulan D vitamini miktarını büyük oranda karşılııyor. Fakat kış aylarında, özellikle fazla güneş görmeyen bölgelerde yaşayan insanlar, gerekli D vitaminini nasıl elde edebilir ? Vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitaminin, güneş dışında sağlanabileceği kaynaklar var mı ?

D vitaminin alınabileceği gıdalar

d vitamini eksikliğiD vitamini konusunda güneş ışığı haricinde ilk akla gelen yöntem tabii ki, bu vitamini içeren besinleri bol şekilde tüketmek. Böylece hem yeteri kadar güneş almayan yerlerde yaşayan insanlar D vitaminini vücutlarına alır hem de  güneş ışığının bazı zararlı etkilerine derisini maruz bırakmaz.  D vitaminin en bol şekilde alınabileceği gıdalar olarak, yumurta, balık ve süt ürünleri karşımıza çıkıyor.  Yumurta, D vitamini açısından iyi bir besin olsa da, güneşten alınan D vitamini oranını karşılamıyor. Özellikle de, yumurtanın içindeki kolesterol oranından dolayı, doktorların gün içinde yumurtadaki kolesterolu yakamayacak olanların bir taneden fazla yumurta yememesi gerektiğini tavsiye ettiğini düşünürsek.  Kış aylarında güneş alamadığınız D vitaminini, süt ürünlerinden elde etmek de isteyebilirsiniz. Fakat sütün içindeki D vitamini oranı düşünüldüğünde, güneşten aldığınız kadar D vitamini alabilmek için içmeniz gereken sütün 1 litre civarında olduğu söylenebilir.d vitamini nelerdir Bu yüzden, en garantili yöntem olan balıklara başvurmak akıllıca olacaktır. Özellikle somon D vitamini açısından oldukça zengin bir balıktır. Somon yediğinizde gereken D vitaminini %100 oranında karşılayabilrsiniz. Bu oran, vahşi ortamından avlanmamış balıklarda düşse de, yine de yeterli olacaktır.  Eğer D vitamini eksikliği konusunda ciddi bir sorun yaşıyorsanız ve besinler ile eksikliğinizi karşılayamıyorsanız, doktor kontrolünde vitamin takviyesi yapmanız gerekebiilir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar