Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaÇocuk SağlığıSokakta Satılan Gözlüklere Dikkat!

Sokakta Satılan Gözlüklere Dikkat!


Sokakta ya da dışarıda satılan gözlüklere dikkat.Görüntü itibari ile bu gözlükler ne kadar güzel olsa da uzmanlar bu tip gözlüklerin göz sağlığımızı ciddi anlamda etkilediğini belirtiyor.

Ne kadar göz sağlığı uzmanları sokakta satılan bu gözlüklerin tehlike saçtığını ve göz sağlığına ciddi zararlar verdiğini söylese de insanlar gözlüklerin görünüşüne ya da fiyatına aldanarak bu gözlükleri satın alıyorlar. Yapılan ufak bir araştırmada işlek bir yerde seyyar gözlük satan bir satıcının günde ortalama 150 adet gözlük sattığını görülmüştür. Bu rakam göz sağlığı konusunda ciddi bir tehlike altında olduğumuzu göstermekte.

Sokakta satılan gözlüklerin birçoğu yurt dışından yasal olmayan yollar ile ülkemize getiriliyor. Bu gözlüklerin fiyatlarının uygun olması onları çok cazip kılsa da UV özelliği olmadığı için gözümüze faydasından çok zararı dokunuyor.

Bazı satıcılar gözlükleri deneterek numaralı olduğunu iddia ediyor ve bu şekilde daha rahat kullanılacağı söyleniyor. Ancak içerisinde bulunan büyüteç kesinlikle göz sağlığına zarar veriyor. Bu tür gözlüklerin hiçbir optik malzemeden yapılmamıştır ve gözlerinizi hiçbir şekilde güneş ışınlarından koruyamaz. Bu nedenle gözlük seçimi yaparken dikkat etmeli ve doktor kontrolünde gözlüm seçimleri yapmalıyız. Aksi bir davranışta var olan gözlük numaramız bir üst seviyeye yükselebilir.

gözlük satın almaKadre Kodlu Gözlükler Tercih Edin

Doktor tavsiyesi ile alınan gözlüklerin neredeyse hepsi kadre kodludur. Bu koda sahip gözlükler dışarıdan gelen ışınları tek bir merkezde toplayarak iletim sağlıyor. Bu sayede gözümüz tek bir merkezden ışığı aldığı için yıpranmamış oluyor.

UV Koruması

Sokaklarda ya da esnaflarda satılan gözlüklerde UV koruması bulunmuyor. UV koruması bulunmayan gözlükler gözünüzü güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyamaz. Doktor tavsiyesi ile alınan gözlüklerde UV400 koruması bulunur. Sahte veya ucuz maliyetli gözlüklerde bu koruma bulunmadığından gözlerin bozulmasına neden olabilir.

bebek gözlüğüBuna bağlı olarak özellikle küçük yaşlarda ki çocuklara eğlence amaçlı alınan gözlükler zamanla göz bozulmalarına sebebiyet verebilir. Sonrasında tedavisi mümkün olmayan göz bozuklukları ortaya çıkabilir.

Gözlük tercihi yaparken muhakkak UV400 korumasına sahip olup olmadığını sormalı, optik malzemelerden yapılmış olmasına ve Kadre kodu bulunup bulunmadığına çok dikkat etmeliyiz.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar