Cuma, Temmuz 19, 2024

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?


Günümüzde genellikle ve özellikle kadınlar için cilt lekeleri yaz aylarında hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği ciddi sorunlar yaratabilen ve kişiye fiziksel görünüm açısından rahatsızlık verebilen bir cilt sorunudur. Cilt lekeleri denildiği zaman hemen hemen herkesin aklına ilk gelen şey güneş lekeleri ve güneş yanıkları olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra cilt lekeleri sadece ve sadece güneş lekelerini içermemektedir. Çiller, sivilceler (akne) lekesi, yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler, hamilelikte karşılaşılan lekeler, doğuştan gelen lekeler de ayrıca cilt lekeleri olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak cilt lekelerinin kökten oluşumunu engellemek ve önüne geçmek için öncelikli olarak buna neden olan tüm etkenleri dikkatli bir biçimde ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin ve cilt lekelerinden kalan rahatsız edici izlerin tamamı ile kökten giderilmesi konusundaki yöntemlerden önce, buna etki eden unsurlara kısaca bakıp dikkat etmek gerekmektedir çünkü bu sebepleri eğer bilir isek, cilt lekeleri daha oluşmadan en baştan önlemimiz almak da kolay olacaktır. Böylelikle cilt lekelerini ve cilt lekelerinin izlerinin tamamıyla ortadan kaldırmış olacaksınız.

Cilt lekeleri neden oluşmaktadır? 

cilt lekeleri nasıl çıkarCilt lekeleri cilt üzerinde renk farklılaşmaları ile ortaya çıkıp bu şekilde oluşur. Diğer nedenlere bakacak olur isek;

  • Uzun süre boyunca güneşe maruz kalınması ile
  • Kalıtsal faktörlerden dolayı,
  • Kullanılan bazı kimyasal içerikli maddeler ve bazı ilaçlardan dolayı
  • Solaryum gibi organik olmayan bronzlaşmalar ile cilt lekeleri oluşuyor.

Cilt lekeleri nasıl geçer cilt lekelerinden nasıl kurtuluruz?

Asit içeren kimyasal ürünlerin kullanılması: Genel olarak bu ve bu gibi ürünlerin kullanılması ile birlikte cildin soyulması işlemi de yapılmaktadır. Fakat bunun yanı sıra kimyasal ürün kullanmak yerine evde hazırlayabileceğimiz tariflerle de bu işlemi uygulayabilirsiniz. Örneğin asit içeren ürünlerden sirke bu işlem için oldukça ideal bir seçim olacaktır.

cilt lekesiCilt lekelerinden kurtulmak için krem: Kolaylık ile eczanelerden satın alabileceğiniz dermo-kozmetik olarak üretilmiş olan kozmetik yönlü olan kremler, ilaçlarda güneş lekelerinin geçmesinde yararlı olabilmektedir. Eğer siz de cilt lekelerinden ve cilt lekelerinin izlerinden şikayetçi iseniz kesinlikle bu ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar