Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaRuh SağlığıErgenlik Psikolojisi İle Nasıl Baş Edilir?

Ergenlik Psikolojisi İle Nasıl Baş Edilir?


Ergenlik psikolojisi, çağımızda ebeveynler açısından oldukça önemli bir sorun teşkil etmekle beraber, 12-21 yaşları arasında görülen bir süreçtir. Bazı durumlarda ergenlik bu süreden daha uzun olabilir. Ergenlik beraberinde hem fiziksel hem de ruhsal değişimleri getiren bir süreçtir. Çocukluktan yetişkinliğe geçmeye çalışan birey, benliğinin farkına varmayı öğrenmekte ve kişiliğini bu dönemde oluşturmaktadır.

ergenlik psikolojisi

Ergenlik Psikolojisini Aşma Yolları

Ergenlik psikolojisi, ebeveynler ve çocuklar arasında doğrudan büyüyebilen bir kıvılcım olarak düşünülebilir. Bu sürecin her iki tarafın da yıpranmaması açısından yumuşatılarak geçirilmesi gerkemektedir. Ergenlik psikolojisi ile ilgili olarak birçok uzman sık sık seminerler düzenlemekte, verileri bu konuda bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

Ergen birey, süreç boyunca kendini kanıtlamaya çalışabilir, diğer insanlardan farklı olduğunu göstermek adına daha önce denemediği yeni eylemler deneyebilir, hatta bu deneyimler kendisini gerçekten zorlayacak deneyimler dahi olabilir. Bu dönemde görülen agresif ve hareketli ruh hali ebeveynin çocuğa göstereceği empati ile aşılabilir.

ergenlik psikolojisi

Bu durumda anne babanın çocukların psikolojisini olumlu etkilemek amacı ile yapması gerekenlerin başında çocuğa destek olmak ve onun kendi kabuklarını kırmasına izin vermek bulunabilmektedir. Ergenlik psikolojisi sırasında hırçın tavırlar gösteren ergen, uyum problemleri de yaşayabilir. Arkadaş bulmakta zorlanan ya da bulduğu arkadaşlıkları sürdürmek konusunda ciddi problemler yaşayabilen ergenin bu konuda desteklenmesi ve onun benliğinin farkına varmasını sağlamak, alınacak ilk önlemler arasında yer almaktadır.

Ergenlik Psikolojisi Sırasında Pedagog İle Çalışmak

Ergenlik, üzerinde milyonlarca tez yazılan ve iddia geliştirilen bir konu olarak bilinmektedir. Bu süreç, zaman zaman anne babaları ya da eğitimcileri zorlayabilmektedir. Ergenlik psikolojisi ile boğuşan ve kendini dünyaya ispatlamaya çalışan çocuk, bu süreç boyunca bir pedagogtan yardım alabilir. Ergenlik ile doğrudan ilgili olan bir bilimci ile ergenin davranışlarını anlamdırmak ve bu davranışların nasıl aşıalcağı konusunda bilgi almak, anne ve babaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Ergenlik psikolojisi, neredeyse her gencin yaşadığı bir süreç olmakla birlikte, doğru bir yöntem izlendiğinde en hafif şekilde aşılabilmektedir.

Ergenlik psikolojisi sırasında

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

 

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar