Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkParkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?


Son zamanların en çok dikkati çeken hastalıkları arasında Parkinson hastalığı  yer alıyor. Bu hastalık, pek çok kişiyi derinden etkileyen otonom sistemi doğrudan etkisi altına alan bir hastalık olarak biliniyor. Motor sistemi hastalıkları denilince ilk akla gelen Parkinson, henüz kesin tanıları bulunmayan, uygulanan testler ile asla kesin bir sonuca varılamayan, pek çok hasta da farklı şekillerde ortaya çıkabilen bir hastalık olarak biliniyor.

parkinson

Parkinson Hastalığı Nedir?

Titreme ile kendini gösteren Parkinson hastalığı genellikle ilerleyen yaşlarda görülmeye başlar. Başta elleriniz, ayaklarınız ve özellikle çenenizin kontrolsüz bir şekilde titremesi olarak nitelendirilebilir. Kontrolsüz bir titreme ile meydana gelen hastalığın halen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Dünya genelinde Parkinson hastalığı yaşayan bireyler ile araştırmalar yapılmakta ve bu hastalığa dair detaylar ortaya çıkarılmaktadır. Parkinson hastaları oldukça zorlu dönemler ile karşı karşıya gelebilmekte ve özellikle ilerleyen dönemlerde yürüme ve konuşma yetilerinden dahi mahrum kalabilmektedirler. Dolayısı ile bu açıdan bakıldığında Parkinson asla hafife alınmaması gereken bir hastalık olarak dikkat çekecektir. Bu hastalığa sahip olan kimseler ani olarak ataklar geçirebilir ve geçirmiş oldukları bu ataklar süresince de kendilerine hakim olmakta zorlanabilirler.

parkinson

Dolayısı ile hastaların yalnız kalması ve uzun süre tek başına bırakılması onlar için çok uygun bir durum oluşturmayacaktır. Dünya genelinde Parkinson hastalığına sahip olan kişiler incelendiğinde Muhammed Ali’nin de bu gruba dahil olduğu görülmüştür. Hastalık ani olarak meydan gelebileceği gibi darbelere bağlı olarak da oluşabilmektedir. Bu sebepten ötürü bu hastalık üzerinde halen çalışmalar yapılmakta ve hastalar test edilmektedir.

parkinson

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Amerika ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülke Parkinson hastalığı için tedavi geliştirmek amacıyla oldukça büyük laboratuvarlar kurmuştur. Burada test edilen ve gözlemlenen hastaların kiminde ani şekilde atakların geliştiği saptanırken kimi de çeşitli tetiklemeler yolu ile atağa geçmektedir. Bu konu hakkında derin araştırmalar yürütülürken Parkinson hastalığının tespit edilmesinin de o kadar zor olmadığı bilgisi verildi. Zira belirli testler ve hastaların vermiş olduğu tepkiler yardımı ile onların bu hastalığa yakalanıp yakalanmadıklarını öğrenmek mümkün.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

SON YAZILAR

En Yeni Yazılar