Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaHastalıklarYüz Felcine Dikkat! Yaz Geliyor..

Yüz Felcine Dikkat! Yaz Geliyor..


Yüz Felci; Yüzün ciddi rüzgar veya soğuğa maruz kalmasından sonra sinirin hasar görmesiyle yüzde ki kasların hareketsiz kalmasıdır.

Yaz geliyor, aniden yükselip düşen hava sıcaklıkları yüz felcinin habercisi. Yüz felci, aniden ortaya çıkabilen ve her yaş grubunda görülebilen yüz felci %90’ın üzerinde kendiliğinden iyileşip sebebi de bilinemeyebilir. Yüz felcinden nasıl korunur ? Korunmak için neler yapabiliriz ?

Sebebi tam olarak bilinmese de birçok vaka göz önüne alındığında yüksek oranda rüzgar, soğuk ve ani ısı değişikliğine maruz kalmanın sonucunda ortaya yüz felci rahatsızlığının çıkma olasılığı yüksektir. Peki bu durumda neler yapmalıyız ?

yüz felci nedirYüz Felci nedir ?

Yüz kaslarımızın hareket etmesini sağlayan iki sinir bulunur. Bu kaslar boyun kasları, dudak ve burun kenarları, kaş ve göz kapağını hareket ettirmeyi sağlayan beş sinire ayrılır. Bu sinir herhangi bir şekilde hasar görürse yüzümüzde bulunan kasların yönetilmesinde problemler meydana gelir ve kaslarda hareketsizlik oluşmaya başlar. Kasların hareketsizliği yüzün tamamında görülebileceği gibi belli hafif derecede de olabilir. Bu yaşanan vakaya “Yüz Felci” denir.

Yüz Felci belirtileri nelerdir ?

Hastanın yüzünde göz yaşarması, tükürüğe hakim olamama, kasların hareketlerinde azalma, asimetrik farklılıklar gibi belirtiler yer alabilir. Bunun dışında yüz felci, viral enfeksiyonlardan oluşmuşsa hasta kulak ağrısı da çekebilir. Yüzde ki sinirler ne kadar zarar görmüşse felç etki alanı da o kadar genişler.

yüz felci geçiren bayanNeden yüz felci olunur ?

Birden bire ortaya çıkan ve kendiliğinden iyileşen yüz felci en çok karşılaştığımız yüz felcidir. Ani ısı değişimi, aşırı rüzgar ve soğuk hava yüz felcine neden olabilecek en baş sebeplerdir.

Klimalara dikkat!

Yoğun sıcakta aracınız ile seyahat ederken klimayı kesinlikle direk yüzünüze tutmayınız. Her zaman klimanın direk olarak vücudunuza temasını engelleyiniz. Yüzümüzde ki kaslar sıcak ortamdan çıkıp aniden şiddetli soğuğa maruz kaldığında ciddi zarar görebilir. Bu gibi durumlarda birçok kişide kısmi yüz felçleri gözlenmiştir.

İlk müdahale nasıl olmalı ?

Yüz felci yaşayan bir hasta öncelikle paniğe kapılmamalıdır. Çoğu hasta bunun kalıcı olacağını düşünerek korkar ve paniğe kapılır. Fakat yazımızda da bahsettiğimiz gibi yüz felci %90 oranla kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Kişi kendinde veya çevresinde bu rahatsızlığı gördüğü an öncelikle paniğe kapılmayarak sakin olmalı ve bu durumun geçici bir rahatsızlık olduğunu ön görmelidir. Sonrasında en yakın hekime başvurarak felcin neyden kaynaklandığı incelenmesini sağlamaktır.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar