Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkGöbek düşmesi nedir ?

Göbek düşmesi nedir ?


Göbek düşmesi; toplumun kendi arasında kullandığı bir tabirdir. Belirtiler arasında mide bulantısı, kusma, sırt ağrısı, karın ağrısı, karnın farklı yerlerinde nabzın hissedilmesi, şişkinlik ve depresyon yer alır. Bazı bölgelerde bu hastalık göbek kaçması, eş çıkması, göbek eşesi ve göbek kayması olarak da bilinir.

göbek düşmesi erkekGöbek Düşmesi Teşhisi

Göbek düşmesi hastaların psikolojik durumları normalden daha çok değişkenlik gösterir. Gün içinde yaşadığı strese vücutlarının verdiği cevap normal kişilere göre daha farklıdır.

Genellikle göbek düşmesi rahatsızlığı yaşayan hastalar mide bulantısı, kusma, karın ağrısı şikayetlerinden hastanelere başvurmaktadır. Bu şikayetle başvuran hastaların bazılarında yapılan sağlık tetkikleri sonucu herhangi bir hastalığa rastlanmamaktadır.

Göbek Düşmesi tedavisi nedir ?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki göbek düşmesi hastalığının kesin ve kalıcı tedavisi mümkündür. Bu durum gizli bir patolojik durum olduğu için her şikayetin tedavisi farklı süreçlerde ilerler.

Göbek düşmesi hastalığı tek bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmez. Birçok rahatsızlığın sonucu ortaya çıkan bir etkendir. Bu sebepten dolayı hastalığı oluşturan semptomlar incelenip buna göre bir tedavi işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu hastalıkta öncelikle mini göbek fıtığı incelenmesi gerekir. Eğer varsa düzeltilmelidir. Depreson, karın epilepsi ve karın migreni eşlik ediyorsa buna göre tıbbi tedaviler uygulanmalıdır.

göbek düşmesi kadınGöbek Düşmesi nedenleri ?

Göbek düşmesinin en temel nedeni karın içi basıncın artmasıdır. Buna örnek olarak ağır kaldırma esnasında, aşırı kilolu insanlarda, ani korku ve aşırı hareket edenlerde, gebelerde göbek düşmesi yaşanabilir. Bu hastalık irsi veya kalıtsal olabildiği gözlemlenmektedir. Annesinde veya babasında, 1. ve 2. derece akrabalarda göbek düşmesi rahatsızlığı yaşayan birisi varsa torunların ve çocukların bu hastalığa yakalanma şansı yüksektir.

Göbek Düşmesi için uygulanan bazı ilkel yöntemler

Göbek düşmesi rahatsızlığı geçiren hastaların birçoğu şifayı ilkel yöntemlerde arar. İlkel yöntemler ile göbeği yerine yerleştirmeyi umarlar. Bu yöntemler geçici anlamda kişiye rahatlık versede gerçekte ciddi sağlık sorunları oluşturur. Ağrı kısmi olarak diner fakat iç organlara hasar verme olasılığı yüksektir. Ağrı tekrar ettiğinde aynı yöntemler tekrar edilerek iç kanamaya meğil verilebilir. Bu yüzden göbek düşmesi rahatsızlığı olan hastalara ilkel yöntem tedavisi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İlk olarak yapılması gereken bağlı bulunduğunuz aile hekiminize veya en yakın hastaneye başvurmak olacaktır.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar