Cuma, Temmuz 19, 2024

Tüp bebek nedir ?


Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek tedavisini kısaca tanımlayacak olursak, anne adayından alınan yumurta hücresi (oosit) ile baba adayından alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilerek embriyo gelişimi sağlayıp anne adayının rahmine gelişmiş embriyoyu transfer etme işleminin tamımına tüp bebek denir.

tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi normal şartlarda gebelik şansı olmayan veya gebelik olasılığı çok az olan çiftlerde gebelik şansını yüksek oranda arttırabilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde bir çok sayıda çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olabilmektedir.

İlk tüp bebek tedavisi 1978 yılında İngiltere’de uygulanmıştır. Bu dönemde sadece tüpleri hasarlı veya tıkalı olan kadınlar için uygulanması amaçlanıyordu. Ancak günümüzde birçok erkeğin kısırlığı da dahil olmak üzere anne olamayan annelerin %80’i bu yöntem ile hamile kalabiliyorlar.

Yardımcı üreme yöntemleri arasında en etkili çözüm olarak bilinen tüp bebek, çiftlerin bir yıl boyunca düzenli olarak korumasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik sağlanamadığı durumlarda da uygulanabilmektedir.

Tüp bebek kimlere uygulanır ?

İki tüpü de tıkalı olan kadınlar: Her iki tüpüde tıkalı olan kadınlarda spermin yumurta hücresine ulaşıp onu dölleme şansı olmadığı için tüp bebek tedavisi kullanılabilir.

Sperm sayısı düşük olan erkekler: Sperm sayısı, hareket ve morfolojisi düşük olma problemi erkeklerde ayrı ayrı görülebildiği gibi aynı anda da görülebilir. Bu belirtilen görülen erkeklerde spermler yumurtaya ulaşsa bile gebelik oluşturmama riski yüksektir. Sonuç olarak tüp bebek tedavisi tavsiye edilir.

Aşılama sonucu gebe kalamayan hastalar: Hasta daha önce üç veya dört kez aşılama yöntemi deneyip gebelik oluşmadıysa tüp bebek tedavisini tercih edebilir.

Sebepsiz kısırlık nedenleri: Uzmanlar bazı kısırlık vakalarının sebeplerini açıklayamaya bilirler. Bu oran %20’dir. Eğer gebelik oluşamama probleminiz sebepsiz kısırlık ise yine aynı şekilde tüp bebek tedavisi tavsiye edilir.

Tedavi sürecinde yaşanabilecek olası problemler

  1. Karın içi kanama
  2. Enfeksiyon
  3. Allerjik reaksiyonlar
  4. Anesteziye bağlı olarak yaşanabilecek olumsuzluklar
  5. Polikistik over sendromu olan hastalarda aşırı yumurtlamaya bağlı olarak nefes almada zorlanma, karında şişlik ve sıvı toplanması, tromboemboloji vakası ve yumurtalığın kendi etrafında dönmesi gibi sorunlar

Tüp bebek adımlarını kısaca sıralamak istersek ;

  1. Yumurtalıkların uyarılması
  2. Yumurtalıkların alınması
  3. Döllenme aşaması
  4. Embriyo transferi

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar