Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaHastalıklarBaş AğrısıBaş ağrısına ne iyi gelir ?

Baş ağrısına ne iyi gelir ?


Baş ağrısı nedir ?

Baş ağrısı bazı durumlarda tüm gününüzü mahvedebileceği gibi genellikle sinirli, stresli, uykusuz ve moralinizi bozan bir durum yaşadığınızda hissedersiniz. Bağ ağrısına ne iyi gelir ve bu durumlarda ne yaparsak ağrıyı dindirebiliriz biraz inceleyelim.

baş ağrısına ne iyi gelir

Neden baş ağrısı oluşur ?

Tıp alanında baş ağrısı iki şekilde incelenmektedir. Bunlar ;

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Hafif baş ağrısı

Genel anlamda her iki ağrı modeli de günlük yaşantımızda sorun yaşayabileceğimiz düzeydedir. Baş ağrısının sürekli tekrar etmesiyle ilgili çözüm önerilerini aşağıda sizlerle paylaştık. Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Baş ağrısına ne iyi gelir ?

Baş ağrısına ne iyi gelir diye sorduğunuzda öncelikle sizlere doğal çözüm önerilerini sunalım.

baş ağrısına bitkisel çözüm

  • Baskı Uygulamak: Ağrı yapan bölgeye işaret ve baş parmağımızı kullanarak hafifçe baskı uygulayarak masaj yapmak genellikle en çok kullanılan yöntemdir. Kaşlarınızın birleştiği bölgeye de orta parmaklarınız ile hafifçe masaj yapmanız ağrınızı dindirmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntem birçok ağrının dinmesine sebebiyet göstermiştir.
  • Beslenme: Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda acı kahveye 3-4 damla limon damlatılarak içilmesi sonucu baş ağrısını belli oranda kestiğini söylüyorlar. Limonlu kahve dışında balık yağı, balık, makarna ve muzun da baş ağrısına iyi geldiği belirtilmektedir.
  • Sıcak Duş: Baş ağrısı anında sıcak duş almak vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Başınızdan aşağı akan sular masaj görevi göreceğinden büyük ölçüde rahatlayacaksınız. Eğer duş alma imkanınız yoksa ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içine çorapsız sokarak üzerine suyu ılık yapana kadar soğuk su ekleyerek bekletin. Ayak banyonuzu tamamladıktan sonra çoraplarınızı giyerek istirahate çekilin. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklarınıza aktarılarak baş ağrınızı sonlandırabilir.
  • Zencefil: Zencefil neredeyse her türlü sağlık sorununa karşı çok faydalı bir besindir. Aynı şekilde baş ağrısı içinde öyle. Baş ağrınız lüks ettiğinde zencefil içerek ağrıyı kesemeyebilirsiniz ancak ağrı öncesi kullanmanız baş ağrısını önlemenize yardımcı olacaktır.
  • Gümüşdüğme: Baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabında büyük ölçüde kendinden bahsedilir. Geçmişten günümüze baş ağrısı dendiğinde geleneksel olarak kullanılan bitkilerin en başında gümüşdüğme gelmiştir. Gümüşdüğme çaya, meyve suyuna, suya damlatılarak doğrudan içilebilir. Gümüşdüğme yaprak özünü hiçbirşeye karıştırmayıp direk tüketmeniz ağzınızda hafif yaralara, dudak ve dil şişmesini yol açabilir. Ayrıca bu bitkisel sıvıyı tüketmeden önce bilmemiz gereken önemli bir nokta vardır. Gümüşdüğme’nin az miktarda olsa kan inceltisi etkisi vardır. Bu nedenle pıhtı önleyici ilaçlar ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmez.
  • Sarı Kantaron: Halk arasında genellikle doğal anti-depresan olarak bilinen bu bitki baş ağrısı, moral bozulması, motivasyon gibi birçok sağlık sorununa çözüm getirdiği bilinmektedir.
  • Nane: Nane genellikle çay olarak tüketilir. Ancak baş ağrısı için aynı yolu önermiyoruz. Nane yağını herhangi bir aktardan satın alıp ağrı yapan bölgeye sürmeniz sonrasında ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar