Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaErkek SağlığıSaçkıran tedavisi ve Saçkıran Belirtileri

Saçkıran tedavisi ve Saçkıran Belirtileri


Saçkıran nedir ?

Saçkıran birçok vatandaşta görülen saçlı deride, kirpik, kaç ve vücudun tüyle kaplı olan diğer bölgelerinde kıl kaybı yaşatan bir hastalıktır. Tıbbi alanda Alopecia Areata ismiyle bilinir. Saçkıran genel olarak vücudun her yerinde görülebilir. Para büyüklüğünde dairesel şekilde görülür. Vücutta bir veya birden fazla bölgede görüşebilir. Nadiren tüm kafa derisinde kıl kaybı yaratabilir. Kimi zaman tüm vücutta ki tüylerin dökülmesine sebebiyet verdiği de görülmüştür. Bu duruma tıp uzmanları Alopecia Universalis demektedir.

saçkıran tedavisiSaçkıran tedavisi mümkün müdür ?

Saçkıran tedavisi mümkündür. Saçkıran tedavisi olarak halk arasında yaygın olarak bilinip ve ilk akla gelen şey saçkıran bölgesine sarımsak sürülmesidir. Sarımsağın sürüldüğü an cildiniz olur ve ilgili bölgenin kanlanması artar. Kanlanmanın artması kökün beslenmesini arttırdığı için tüylerin çıkmasına sebebiyet gösterebilir. Sarımsak gibi cildi tahriş eden etkili salisilik asit benzeri maddeler içeren çeşitli yöntemlerde kullanılabilir.

Fakat sarımsak sürmek cildi tahriş ettiği için bizim size tavsiyemiz bu konuyu en yakın cildiye doktoruna göstermeniz. Çünkü kan akışını arttırabilecek ancak cildin tahrişini engelleyen özel bakım ürünleri de mevcuttur. Bu ürünleri doktor kontrolü altında kullanmanız saçkıran tedavisi için yapacağınız en doğru yöntem olacaktır.

saçkıran belirtileriSaçkıran belirtileri nelerdir ?

Saçkıran hastalığı diğer normal hastalıklar gibi ağrı, şişme, sancı gibi direkt belirgin tepkiler vermediği için genellikle saçlarınızın döküldüğünü gördüğünüz an anlaşılır. Saçkıran belirtilerinin en temel özelliği saçın büyümesi aniden durur ve saçlar demet demet dökülmeye başlar. Saçkıran (Alopecia Areata) genellikle 3 safhadan oluşmaktadır ;

  1. Saçlar ufakça bir veya birden fazla alanda aniden dökülür.
  2. Dökülen alanlarda genişleme görülür.
  3. Saçlar başlangıçta beyaz veya sarı olarak çıkmaya başlar.

Saçların tamamen çıkması aylar hatta kimi zaman yıllar sürebilir.

Saçkıran (Alopecia Areata) genelde insanların %2’sinde görülen tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği için bu hastalık sonucu net olarak şunu yapmanız gerekir diyemiyoruz. Özellikle 20 yaş altında görüldüğü saptanmıştır.

saçkıran modelSaçkıran olduğunuzu nasıl anlarsınız ?

Eğer saçlarınızın veya tüyleriniz herhangi bir bölgesinde aniden yuvarlak bir biçimde saç veya tüy dökülmesi yaşarsanız saçkıran hastalığına yakalandığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden aile hekiminize başvuruda bulunarak tıbbi tedavi yöntemlerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar