Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaRuh SağlığıKlostrofobi Nedir ? (Kapalı Alan Korkusu)

Klostrofobi Nedir ? (Kapalı Alan Korkusu)


Klostrofobi nedir ? (Kapalı Alan Korkusu)

Farkında olmadığımız bir ruhsal rahatsızlık olan klostrofobi ne demek olduğunu ve belirtilerini hep birlikte inceleyelim.

Klostrofobi Nedir ?

klostrofobi nedir

Klostrofobi latince de bir yerde kapalı anlamında kullanılan “claustrum” kelimesi ile korku anlamına gelen “phobos” kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır. Klostrofobi genel anlamda kapalı alan korkusu demektir. Her 100 kişiden 10’unda görülen bu psikolojik rahatsızlık insanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Uzmanlar klostrofobi‘nin kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğünü açıkladılar. Klostrofobi yani kapalı alan korkusu olanlar uçak seyahatlerinde, yer altı ulaşım aracı metro gibi ulaşım araçlarında, kapalı tünellerde ve asansörlerd panik atak geçirebiliyorlar. Bu yüzden genelde bu alanlardan uzak durmayı tercih ediyorlar. Bazen de çevresinde bulunan insanların alaylarına, kendisini küçümsemelerine maruz kalmakta onları zor duruma düşürebiliyor.

Gömlek giyince daralma, kravat takamama ve boğazlı kazak giyememe gibi hastalıklar sıkça yaşanan klostrofobi sorunlarının başında geliyor.

klostrofobi belirtileri

Klostrofobi belirtileri nelerdir ?

  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı
  • Boğuluyormuş hissine kapılma
  • Kalp atışlarının hızlanması
  • Titreme
  • Aşırı terleme
  • Sanki duvarların üzerine geldiğini hissetme

Klostrofobi hastalığı genellikle kişinin çocukluk dönemine dayanmakta. Ebeveynler çocuklarına şiddet gösteriyor, onları devamlı evde tek başına bırakıyorsa, sık sık odaya kapatma cezaları veriyorsa bu çocuklarda klostrofobi hastalığının görülmesi oldukça yükseliyor. Klostrofobi (kapalı alan korkusu) rahatsızlığı genellikle 30’lu yaşlarda gün yüzüne çıkıp kendisini göstermeye başlıyor.

Uzmanlar tedavisinin şart olduğunu söylüyor

klostrofobi tedavisiKlostrofobi yani kapalı alan korkusu veya kapalı alan fobisi olan bir çok vatandaş bu rahatsızlığın kendiliğinden geçeceğini düşünerek herhangi bir uzaman başvurmaktan kaçınıyor. Fakat bu rahatsızlıkta tedaviye erken başlamak çok önemli. Klostrofobi belirtileri kendiniz de görüyorsanız hiç zaman kaybetmeden uzman psikiyatriste görünmenizde ciddi fayda var. Psikiyatriste herşeyi olduğu gibi anlatarak sizi yönlendireceği rahatlatma yöntemleri ile korkularınızdan kurtulmanız mümkündür.

 

İleri seviyeye ulaşmış hastalarda bu yöntemin yanında ilaç tedavisi de başlatılabilir. En önemlisi korkularınızla yüzleşmek ruhsal anlamda ciddi önem arz etmekte. Korkularınızdan kaçarak hiçbir kazanç elde edemezsiniz. Klostrofobi rahatsızlığı belirtileri yaşamanız durumunda muhakkak bağlı bulunduğunuz aile hekiminize başvurup erken tedaviyi başlatmanız gerekmektedir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar