Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaDoğum & Tüp BebekGebelik ve DoğumHamile kalmak için neler yapılmalıdır ?

Hamile kalmak için neler yapılmalıdır ?


Hamilelik için yapılması gerekenler nelerdir ?

Uzmanlar hamile kalmak için erkek ve kadınların yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini geçtiğimiz dönemlerde açıkladı. İşte uzmanların gözünden soru cevaplar yardımıyla hamile kalmak için yapılması gerekenler..

İlişkiye her gün girilirse ne olur ?

hergün ilişki

İlişkiye her gün girilirse herhangi bir şey olmaz. Türkiye’nin bazı bölgelerinde her gün ilişki yaşayan ailelerin sağlıklı çocukları olduğu gözlemlenmiş. Günlük ilişkiler her daim sperm sayısını düşürmez. Ancak çok sık girilen ilişki sonrası meninin hacmi azalabilir.

(Meni Nedir ? Erkeğin boşalması sonrası açığa çıkan sıvının tamamına verilen ad.)

Sekse uzun süre ara vermek spermleri güçlendirir mi ?

spermler

Sekse çok ara vermek doğru bir davranış değildir. İki hafta hiç ilişkiye girmeyen bir erke ilişki sonrası çıkan sperm sayısı yüksek olsa bile hareketliliği düşer. Bu yüzden ilişkiye uzun ara verilmemesi gerekir. Ancak şunu da hatırlatmak isteriz ki; günü geliyor çok ender ilişkiye giren hatta yılda bir kez seks yaşamış çiftler bile çocuk sahibi olabiliyorlar.

Hangi dönemlerde ilişki sonrası hamilelik şansı daha yüksek ?

kadınlarda adet

Bayanlar normal şartlarda 28 günde bir adet görürler. Adet sonrası 14. gün en rislik gün olarak bilinse de bazen 20. günlere kadar hamilelik söz konusu olabilir. Bu nedenle takvim metodu hamilelik şansınızı arttırabilir olsa da kesin bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu metodu kullanan çiftler kazaya kurban gidebilirler.

Gebelik şansını arttıran pozisyonlar var mı ?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ilişkinin pozisyonundan çok kadının rahminin pozisyonu daha önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonlarda birleşme sonrası gebelik oranı daha zordur. Hamilelik isteniyorsa kadının genelde altta olması önerilir. Hatta kalçanın altına yastır koyması bile gebe kalmasını arttıran faktörler arasında yer alır.

Toplumumuzda ilişki sonrası vajinal duş çok yaygındır. Ancak uzmanlar ilişki sonrası duş almanın enfeksiyona davet çıkardığını söylüyorlar.

Doğurganlığı arttıran yiyecekler mi var ?

gebeyken yiyecek

Yemek yerken dikkat etmemiz gereken birçok husus vardır. Bunlardan biri gıdaların iyi yıkanması gerektiğidir. Günümüzde gıdalara yapılan birçok kimyasal etkenler doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca sigara içmekte doğurganlığı düşürmektedir. Günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl, iki paket içenlerin ise beş yıl erkene çekilmektedir.

İlişki önce kadın ve erkeğin yapması gereken bir şeyler var mı ?

İlişki öncesi sıcak banyo sperm üretimini azaltmaktadır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan erkeklere zararlıdır. Çünkü testisler ısıya hassastır. Ayrıca alkolün de spermler üzerinde toksik etkisi vardır.

Uzmanlar vajinal duşu özellikle gebe kalmak isteyen bayanlarda tavsiye etmiyorlar.

Çocuk isteyen çiftler hangi sıklıkta ilişki yaşamalıdır ?

Uzmanlar genellikle çocuk isteyen çiftlere haftada iki veya üç kere ilişkiye girmelerini tavsiye eder ama asla bir sınırlamada bulunmazlar. İlişkiler aniden gelişip karşılıklı istekler doğrultusunda yaşanmalıdır. Sonuçta ilişki sıklığı hamile kalma şansını büyük ölçüde etkilemez.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar