Pazartesi, Mayıs 13, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkDemir Eksikliği Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri ve Tedavisi


Demir eksikliği anemisi; vücutta yeteri kadar demirin bulunmamasından dolayı meydana gelen anemi türüdür. Dünyada en çok görülen kansızlık türü demir eksikliği anemisidir. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %20’si, kadınların %35’i ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemesini görülmektedir.

demir eksikliği

Demir eksikliği anemisi ne demek ?

Halk arasında kansızlık olarak tanınan demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalması ve bu hücrelerin yapısında oksijenin taşınmasıdır. Demir eksikliği yaşayan bir insan vücudunda mide ve bağırsak kanseri öncelikli olmak üzere birçok hastalığın belirtileri yer alabilir.

demir eksikliği anemisi nedirDemir eksikliği anemisi nasıl oluşur?

İnsan vücudunda yeterli demirin bulunmaması demir eksikliği anemisine sebep olur. Besinlerde ki demirin emilmesinde görülen yetersizlik, kan kaybı ve kötü beslenme demir eksikliği anemisini oluşturur. Emzirme ve büyüme çağında ki çocuklar ve erken doğan bebeklerde demir ihtiyacı normalden daha fazladır. Annelerin çocuklarını demir desteği olmayan besinlerle beslemesi, hazır gıdalar ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması sonucu demir eksikliği anemisi yüksek oranda görülebilir.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri

Demir eksikliği anemisi kontrol amaçlı yapılan rutin kan tahlillerinde teşhis edilebilir. Belirtileri arasında ;

 • Tırnakların çabucak kırılması
 • Sinirlilik durumlarının artması
 • Baş ağrısı
 • Cildin solgunlaşması
 • Saçların dökülmesi
 • Ağız kenarlarında oluşan yaralar
 • Eller ve ayaklarda uyuşma
 • Dudakların çatlaması
 • Kulakların uğuldaması
 • Vücudun güçsüz ve yorgun kalması
 • Konsantrasyon bozukluğu demir eksikliği belirtileri arasında yer alır.

demir eksikliği anemisi tedaviTedavi Süreci

Demir eksikliği anemisi tedavi süreci başlangıcında doğru tanıyı koyabilmek çok önemlidir. Doğru tanıyı koyabilmek için hastanın şikayetleri dinlenmelidir. Daha önce yaşadığı ciddi sağlık sorunları, rutin olarak kullandığı veya daha önce kullanmış olduğu ilaçlar, mevcut rahatsızlıklar gibi detaylar iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Kadınlarda adet sürecini kontrol altına almakta demir eksikliği anemisi tedavisinde ciddi önem taşır. Kanda eksik maddeler teşhis edildikten sonra takviye edilmesi de tedavi sürecinde yer almaktadır. Vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, demir eksikliğinde demir ve folik asit eksikliğinde folik asit takviyeleri alınabilir. Demir eksikliği anemisi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi boyutlara gelmişse kan nakli yapmakta tedavinin diğer önemli süreçlerinden biridir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar