Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaHastalıklarKoah Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koah Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


KOAH; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleriinden oluşan öksürük, balgam çıkarma ve/veya nesef darlığı gibi belirtileri olan kronik bronşiyal akciğer hastalığıdır. Kısacası Koah‘ı bronşlarda tıkanmaya sebep olan bir hastalık olarak görebiliriz.

Etiyolojisinde ki en önemli sebep sigara bağımlılığıdır. Hastalıkta ki en önemli risk faktörüde aynı zamanda budur. KOAH hastalığı orta yaş ve üzerinde ki insanlarda daha sık görülür. En sık ölüm sebepleri içerisinde 4. sırada bulunur.

koah nedenleriKOAH, genel anlamda geri dönüşü olmayıp zamanla ilerleyici bir tepkimeye sahiptir. Fakat yine de önlenebilir ve tedavi edilebilir. KOAH hava yollarını daraltarak solunumu iyice güçleştirir. Genellikle fazla miktarda mukusun oluşturduğu sürekli öksürük (kronik bronşit) ve kana oksijen taşımasını gerçekleştiren hava keseceklerine zarar veren hastalık (amfizem) belirtileri KOAH‘ı işaret eder.

KOAH 3 tipe ayrılır ;

1- Hafif Koah: Sık sık öksürük ve vücut gün içerisinde balgam üretir. Hızlı yürüyüşler sonrası veya ağır işler yapılırken nefeste sıkışmalar görülmesi muhtemeldir.

2- Orta Şiddetli Koah: Balgam, nefes darlığı ve öksürüğün şiddeti daha çok artmıştır. Günlük rutin işleri yaparken veya ağır işler esnasında yüksek derecede zorlanmalar görülür. Akciğer enfeksiyonu veya soğuk algınlığı geçirilirse iyileşme süreci birkaç haftayı bulur.

3- Ağır yada Çok Ağır Koah: Her zaman nefes darlığı çekilir. Balgam ve öksürük hiç kesilmez. Merdiven çıkmak neredeyse imkansızlaşır. Hastalar çok çabuk yorulur ve günlük işlerini gerçekleştiremez hale gelir. Normal ritim de yürüme bile kişiyi zorlar.

koah belirtileriKoah Nasıl Tedavi Edilir?
Koah tedavisi iki ana temelde gerçekleştirilir. Bunlardan ilki hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ikincisi ise hastalığın bulgularını düzeltmek veya azaltmak. Günümüz teknolojileri henüz Koah’ı tamamen düzeltecek veya ortadan kaldıracak bir seçenek sunamamıştır. Fakat uzmanlar Koah’ın en büyük düşmanı olarak sigarayı göstermektedir. Koah tanısı konan bir hasta sigara dumanından olabildiğince uzak kalmak zorundadır. Sigaradan uzak durmak Koah hastalığını önemli ölçüde engellediği görülmektedir.

koah nedenleriKoah İstatistikleri
Koah, en önemli dördüncü ölüm sebepi olarak görülmektedir. WHO’nun tahminlerince dünya üzerinde 2000 yılında Koah nedeniyle 2.74 milyon vatandaş ölmüştür. Bu oran Türkiye’de ise 5 civarındadır ve her yıl Koah sebebiyle 26bin kişinin öldüğü belirlenmiştir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar