Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkYenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtisi ve Tedavisi

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtisi ve Tedavisi


Yenidoğan Sarılığı; dünyaya gelen bebeğin 28 günlük sürecinde geçirdiği dönemin adına denir. Normal zamanında doğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde yenidoğan sarılığı görülme olasılığı yüksektir. Yenidoğan sarılığının bir diğer unsuru ise çocuklarda görülen sarılığın fizyolojik olmasıdır. Yani fizyolojik olarak sarı görünen bir bebek tehlike sınırı aşmaz ve birkaç hafta sonrasında kendiliğinden düzelir.

yenidoğan sarılığı nedirFizyolojik Sarılık Nedir ?

Fizyolojik sarılık bebeğin doğumunun ikinci gününde başlayarak üçüncü ve dördüncü günlerinde en yüksek seviyesına ulaşan bir hastalıktır.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Oluşur?

Cilde sarı rengini veren bilirubin maddesinin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikerek oluşturduğu neticede yenidoğan sarılığı oluşur. Bebek doğmadan önce bebeğin bilirubini annenin karaciğerini temizler, bebeğin kendi karaciğerini temizleyecek kapasiteye gelmesi birkaç gün alır. Bu sayede artık dışa atılamayan bilirubin sarılığa sebebiyet verir.

Bebeğinizin sarılık olduğu nasıl anlaşılır?

Yenidoğan sarılığı oluşturabilecek farklı faktörler vardır. Bunların içinden en sık görüleni kan grubu uyuşmazlığından dolayı ortaya çıkabilecek sarılıktır. Kanın içinde bulunan alyuvarlar hızlı derecede parçalanarak fazla miktarda bilirubin ortaya çıkarır. Buna benzer diğer sebepleri sıralayacak olursak ;

 • Anne sütü sarılığı
 • Diyabetli annelerin bebekleri
 • Anne sütü sarılığı
 • Bebeğin kafa dersinin altında kan toplanması
 • Doğuştan gelen bazı hastalıklar
 • Yeterince anne sütü veya biberonla beslenen bebeğin formüla(mama) alamaması yenidoğan sarılığının belirtileridir.

yenidoğan sarılık tedavisiBebeğinizin sarılık olduğu nasıl anlaşılır ?

Sarılık vücutta ilk olarak yüzde başlayarak kandaki bilirubin seviyesi artık göstererek sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Kişinin göz akı da epey sararır.

Ciltte sarılık varsa bu renk en iyi gün ışığında veya florasan lambanın altında görülür. Eğer bebeğinizde sarılık belirtilerini görüp yenidoğan sarılığına kapıldığını düşünürseniz hemen vakit kaybetmeyip bilirubin seviyesinin tespit edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Hangi bebeklerde sarılığa dikkat edilmeli ?

 • Sarılığı iki haftadan uzun süre bebeklere,
 • İlk 24 saat sarılık teşhisi konulanlar
 • Erken doğmuş bebekler
 • Doğum anında kafa derisinin altında kanama meydana gelmiş olanlar,
 • Emme sorunu yaşayıp buna bağlı olarak beslenemeyen bebekler,
 • Ailede yaşanmış yakın tanıdıklarının daha önce sarılık geçirip geçirmemiş olması da önemli bir faktördür.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar