Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaErkek SağlığıSperm Analizi Nedir?

Sperm Analizi Nedir?


Günümüzde her bireyin en büyük hayalinden bir tanesi çocuk sahibi olmaktır. Evli çiftlerin adeta mutluluklarına mutluluk katmak, hayatlarını paylaşmak adına çocuk sahibi olmak istemesi bir arzunun yanı sıra doğanın da bir kanunudur. Peki çocuk sahibi olmak her zaman kolay mıdır? Bu konuda karşımıza bir çok sorun çıkabilmektedir ve bu sorunların kaynağını bulabilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Gelin en yaygın yöntem olan sperm analizi neden ve nasıl yapılır bi bakalım.

Sperm analizi nedir?

sperm analizi nedirErkek bireylerde üreme hücresi olan sperm incelenmesi üzerine yapılan bir analizdir. Bireyde bulunan sperm sayısını, sperm şeklini, sperm hareketlerini değerlendirme amacı ile yapılan test, sperm analizi olarak bilinmektedir. Sperm analizi sonucunda elde edilen spermin rengi, şekli, fruktoz miktarı pH değeri incelenir ve bunun ardından belirli bir süreçte sperm hareketlilik durumu da incelenir. Yapılan bu incelemeler sonunda ise spermler, hareketlilik yeteneğine göre dikkatli bir şekilde sınıflandırılır. 

Sperm analizi öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir takım hususlar bulunmaktadır, bunlar; 

  • spermiogram testiSperm analizi yaklaşık olarak 3-4 günlük bir cinsel sınırlama ardından verilen sperm ile yapılması tavsiye edilir. Uygun görülen bu sürecin isteğe bağlı olarak kesinlikle uzatılmaması gerekir. Eğer bu süre uzatılır ise, sperm sayısı yanıltıcı bir şekilde artış gösterebilir ve bu da doğru sonuç alınmasına engel olur. Ayrıca bu durum sperm hareketliliğini de olumsuz yönden etkileyebilmektedir.
  • Sperm vermeden önce idrarınızı tamamen yapmış olmanız gerekmektedir.
  • Sperm analizinden önce ellerinizi sabunlu su ile iyice yıkamalısınız.
  • Sperm analizi yapılması için sperm verme işlemi sırasında kesinlikle sabun, kayganlaştırıcı, krem vb. gibi ürünler (maddeler) kullanılmamalıdır.
  • Ayrıca dikkat edilmesi gereken başka önemli bir husus da sperm analizi için sperm verirken, spermleri koyacağınız kaba penis ya da el (parmak) değdirmemektir.
  • Sperm analiz testi için sperm verme işlemi sırasında gelen meninin tamamı verilen kabın içerisine bırakılmalıdır.
  • Ayrıca sperm analizi yapılacak ortamın temiz ve düzgün bir alan olduğuna emin olunuz.

Sperm analizi sonuçları kaç günde belli olur?

Sperm analizi testleri sonuçları genellikle 1 saat içerisinde çıkmaktadır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar