Pazar, Mayıs 26, 2024

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?


Cildimiz bizim için en değerli hazinelerin başında gelir. Bu nedenle de cildimizi korumak için elimizden geleni yaparız. Ancak bazen cildimiz bazı şeylerden etkilenebilir. En çok görülen cilt problemleri arasında güneş lekeleri yer almaktadır. Güneş lekeleri uzun süre güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Her yaştan insanda görülebilen bir cilt problemidir. Yüz, omuz ve göğüs bölgelerinde daha sık görülür. Özellikle tatile gittiğinde güneş kremi kullanmayan ve uzun süre güneş ışığına maruz kalan kişilerde görülür. Cilt yüksek güneş ışığı altında kendini koruyabilmek için daha çok melanin üretir. Bu da lekelerin oluşmasına zemin oluşturur. Biriken melaninler leke oluşumunda görülür.

güneş lekeleri sırtGüneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

  • Uzun süre güneş ışığına maruz kalacaksanız cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için güneş kremleri kullanmalısınız.
  • Güneş ışığı cildinizin nemini olumsuz etkileyeceği için güneş ışığına maruz kaldıktan sonra cildinizi nemlendirmeye özen gösteriniz.
  • Özellikle öğle saatlerinde (güneş ışığının dik geldiği saatler) dışarıya çıkmamaya özen gösteriniz.

Özellikle 30 yaş ve üzeri insanların cilt yapıları daha hassas olduğu için onlar güneş ışığına çıkarken daha dikkatli olmalıdırlar ve mutlaka 2-3 saat aralıklarla güneş koruyucu kremlerini uygulamalıdırlar.


Lekeler Nasıl Geçer?

Güneş lekelerinin geçmesi için uygulanan birkaç tedavi yöntemi vardır.

  1. güneş lekeleri limonLazerli Cilt Yenileme: Alanında uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu işlem güneş lekeleri için en hızlı cevap veren ve en pahalı işlemdir. Büyük lekelerin görüldüğü kişilere tavsiye edilir.
  2. Mikrodermabrazyon: Herhangi bir kimyasal içermeyen bu işlemde deri soyularak derinin yenilenmesine dayanır. Basınçlı bir makine yardımı ile yapılır.
  3. Kimyasal Peeling: Ciltte leke olan bölgelerde kimyasal bir solüsyon yardımıyla cildin soyularak yenilenmesini sağlayan bir yöntemdir.
  4. Kozmetik Ürünler: Bir cilt uzmanı yardımı ile kullanılacak kremler cildinizde ki lekelerin kısa sürede iyileşmesinde yardımcı olur. Ancak bu yöntem genellikle az ve küçük lekelerde daha çok tercih edilir.

güneş lekeleri maskeBunların yanı sıra evlerinizde uygulayabileceğiniz doğal maskelerde bulunmaktadır. Bunlar arasında maydanoz maskesi, karbonatlı maske, yoğurt maskesi, soğan ve sirke maskesi gibi maskeler yer alır. Bu malzemeler her evin bir köşesinde yer alabildiğinden halk arasında sıkça kullanılır.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar