Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkTüberküloz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tüberküloz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Tüberküloz ya da halk arasında bilinen diğer bir ismi ile verem, tüberküloz bakterisinin (Mycobacterium tuberculosis adı verilen) sebep olduğu, bir basil ile oluşan, genellikle (%80 oranında) akciğerlerde olmak üzere diğer organlarda da görülebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Tedavi edilmeyen ya da yetersiz bir şekilde tedavi edilen hastalarda ölüme yol açabilen tüberküloz hastalığı genellikle, günümüzde modern tedavi ve modern ilaçların bulunması ile hastalarda yüzde yüze yakın iyileşme sağlanmasının yanı sıra hala oldukça önemli bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Tüberküloz hastalığına karşı uygulanmakta olan BCG aşısı, çocukluk döneminde veremin ağır formlarının ortaya çıkıp oluşmasını engellemektedir. Tüberküloz yani verem hastalığından korunmanın en önemli yolu; hastalığa yakalanan kişilerde erkenden tanı koyulmalı ve erkenden tedavisini başlatmaktır.

 

Tüberküloz hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

Günümüzde tüberküloz hastalığının için çok kuvvetli bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Tüberküloz mikrobunu kesin bir şekilde öldürmek ve bir daha çoğalarak hastalık oluşturmasını engellemek adına ilk olarak en az 4 tane ilaç kullanılması gerekmektedir. Yapılan balgam test ve konrollerinden sonra sonuçlara göre 2 ya da 3 ay sonra ilaç sayısı azaltılmalıdır. Tüberküloz mikrobu diğer mikroplara göre çok daha yavaş ve sakin artıp çoğaldığı için verilen ilaçların uzun süre ve düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Toplamda tedavi süresi en az 6 ay süreli olmaktadır. Bu süreç içerisinde, Verem Savaş Dispanserlerinde balgam ve akciğer filmi çekilerek daha sonra da kontroller yapılmalıdır. Eğer hasta verilen ilaçları düzgün ve düzenli olarak kullanmaz ise mikroplar ilaçlara karşı direnç geliştirir. Bu durumda dirençli tüberküloz denilen hastalık tipinde ise tedavi çok ama çok daha zordur; çok fazla sayıda ilacın 18 ile 24 ay arası süre ile kullanılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak ise ilaçların sağlık personeli veya sorumlu bir kişi tarafından hastaya içerilmesi en etkili ve sağlıklı tedavi yöntemi sayılmaktadır. Böylelikle hastaların ilaçlarını kesinlikle aksatmadan düzenli olarak alması sağlanmış olur. Ayrıca bu yöntem tıp dilinde ‘ Doğruda Gözetimli Tedavi’ olarak tanımlanmaktadır.

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar