Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaKadın SağlığıKadınların Kalbini Yoran Nedenler

Kadınların Kalbini Yoran Nedenler


Kalp, bedensel ve ruhsal hastalıklardan dolayı yorulur. Genelde kalp hastalığının her ne kadar erkeklerde görüldüğü bilinse de kadınların yaşadığı bir takım ruhsal ve bedensel hastalıklar kalp rahatsızlığına neden olabiliyor.

Kalp insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Yetişkin bir bayan kalbi dakikada ortalama 78-82 arasında attığı kabul edilir. Erkeklere oranla kadınların daha fazla kalp atışlarının olması çarpıntı ve nefes darlığı gibi sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle kalp yorgunluğu, kalp kası hastalığı gibi problemlerin kadınlarda daha çok görünmesi bir neden olarak gösterilebilir.

Peki bayanlar bu sorunları nasıl aşabilir ?

Kadınların kalbini yoran bazı nedenleri sizler için inceledik.

1- Doğum yapmış olmak = Kalp kas hastalığı

doğum yapmış kadın

Doğumun ardından 5 ay içinde kadında bu durum gelişebiliyor. 30 yaşın üzerinde olan çoğul gebelik yaşamış, öncesinde kalp kası ameliyatı geçirmiş, beslenme yetersizliği olan ve sigara kullanan kadınlarda kalp kası hastalığı görülebiliyor. Bunların sonucunda kalp yetmezliğine neden olan kalp kası hastalıkları kadınlarda baş gösterebiliyor.

2- Troid bozuklukları = Kalbin yorulması

troid hastalığının kadınlara etkisi

Guatr, kalp ritim bozukluğunun yaşanmasına direkt olarak zemin hazırlar. Eğer troid bezi az çalışıyorsa metabolizma yavaşlayarak kişinin kilo almasını kolaylaştırır. Kolesterol ve diğer kan yağları da yükselir. Eğer troid bezi fazla çalışıyorsa ortaya çıkan kalp çarpıntıları aşırı hızlı çalışan kalbi yorar ve kalp yetmezliği meydana gelir.

3- Küçük kalp – Kalp krizi riski

kalp yorgunluğu

Kadınların kalp damarcıklarını çağı erkeklere göre daha küçük ayrıca kalp duvar kalınlıkları da daha dardır. Buna bağlı olarak kalp krizi geçiren kadınların kalp yetmezliğine girme ihtimali erkeklere oranla çok daha yüksektir.

Bunun yanında kadının ilişkisinde yaşadığı ayrılık sıkıntıları, aşk acısı, stres ve iş yerinde ki olumsuz etkiler kadınların kalbinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.

4- Yağlı vücut – Anjiyoyu zorlaştırır

kilonun etkileri

Koroner anjiyografide görülen komplikasyon oranları erkeklere oranla kadınlarda daha yüksektir. Örneğin, kasık bölgesinde yaşana kanamalar kadınlarda daha sık meydana gelir.

Bu durumun en baş nedeni kadınlarda bulunan yağ dokunun daha fazla olması ve anjiyografi kılıfının çıkartıldığı atardamara anjiyografi sonunda yeterince basınç uygulanmasının daha zor olmasıdır.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sonraki İçerik
Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar