Perşembe, Nisan 11, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkBöbrek Taşı Nasıl Kırılır ?

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır ?


Böbrek Taşı

Böbrek taşı sorunlarıyla dert yananlar genellikle çevrelerinde duyduğu bazı tavsiyeler ile taşları kırmaya çalışır. Limon suyu ile balık gözü karışımı, kestane suyu içmek gibi bazı ilkel yöntemler maalesef böbrek taşını düşürmez. Herhangi bir dayanağı olmayan bu yöntemler yerine alanında uzman bir hekim kontrolünde bu taşları rahatlıkla düşürebilirsin.

Böbrek taşı rahatsızlığına çare arayanlar birçok kez şifalı sulardan, sihirli karışımlara varıncaya dek birçok tedavi yöntemleri deneyebiliyorlar. Bunun yanında modern tıbbı hiçbir şekilde umursamayıp böbrek taşının kendiliğinden düşmesini bekleyen birçok hasta olduğu da aşikar.

böbrek taşı nedirBöbrek Taşnın Görülme Sıklığı

Böbrek taşı erkeklerin %10’unda kadınların ise %3’ünde olmak üzere toplamda %13’lük bir oranda görülmektedir. Bu rahatsızlıkların bir çoğunda taş gelişiminin tekrar etmesi mümkündür. Böbrek taşı, su içme alışkanlıklarının kötü olduğu ve sıcak iklime sahip olan Ortadoğu, Hindistan ve maalesef Türkiye’de yüksek oranda görülmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ?

Yapılan araştırmalar birinci derece yakınlarında böbrek taşı olan insanlarda böbrek taşı görülme riski oldukça fazla olduğu belirlenmiştir. Genetik durum dışında beslenme alışkanlığı da böbrek taşı oluşumunda önemli rol oynar. Günlük yaşantısında az su içen insanlarda böbrek taşı oluşum riski fazladır.

Bunların dışında doğuştan idrar yollarında anormal durumlar bulunan, idrar yolu enfeksiyon rahatsızlığı geçirmiş kişilerde de böbrek taşı oluşum riski fazladır. Kronik olarak ishal veya kabızlık gibi bağırsak hastalıklara maruz kalan kişilerde de yine aynı şekilde böbrek taşı oluşum riski oldukça fazladır.

böbrek taşı nasıl kırılırBöbrek Taşı Nasıl Kırılır ?

Böbreklerden mesaneye kadar uzanan idrar yolunun çapı ortalama 1-2mm büyüklüğünde olup 3-4mm’ye kadar esneme şansı vardır. Böbrek taşı 4mm’den düşük olan hastalarda ağrı kesici ve idrar yolu genişletici tedaviler kullanarak böbrek taşının düşmesi sağlanabilir. Tedaviye yardımcı olmak adına bol su içmek, bol hareket etmek, sıcak su tedavileri (sauna, sıcak banyo, sıcak su torbası vb.) gerçekleştirmek hekimler tarafından hastalara tavsiye edilir.

Böbrek taşı 4mm’den büyük olan hastaların kesinlikle uzman hekim kontrolü altında ciddi bir tedavi sürecine başlaması gerekir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar