Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenel SağlıkHipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Hipertansiyon; birçok nedene bağlı olarak atardamarlardaki kan basıncını yükseldiği kronik bir durumdur. Kalp damarlarda dolaşan kanı yeteri kadar dağıtabilmek için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Hipertansiyon hastalığı ülkemizde ortalama 15 milyon kişide görülmektedir. Tedavisi başlandığı süre zarfında bu hastalar yaklaşık %5-6 oranında sağlığına kavuşmaktadır.

hipertansiyon nedirHipertansiyon Nedir ?

Hipertansiyon temel anlamda yüksek kan basıncının tıbbı karşılığıdır. Uzun süredir hipertansiyon tanısı konan hastalarda damarın iç yüzeyinde hasarlara yol açabilir. Damalarda genişleme, tıkanma veya yırtılma oluşturma olasılığı yüksektir. Hipertansiyon tanısı konan hastalarda kan basıncı yüksek olduğundan organlara giden kan akışında bozukluklar meydana gelebilir ve bunun sonucunda organ yetmezliği oluşabilir.

Halk arasında hipertansiyon tanısı uzun süre etkisini göstermeyerek beyin, kalp, böbrek ve damar sistemine ciddi hasarlar verebileceğinden “sessiz düşman” olarak da adlandırılır. Gerekli kan dolaşımı basıncı normalden fazla olduğu için “yüksek tansiyon” da denir. Tansiyon ölçümü sonrasında büyük ve küçük tansiyonun yüksek çıkması durumuna “hipertansiyon” denir.

hipertansiyon belirtileriHipertansiyon Belirtileri Nelerdir ?

Hipertansiyon senelerce hiç belirti vermeden vücudun en önemli organlarına hasar verebildiği için “sessiz düşman” terimi çok sık kullanılan bir ifadedir. Sessiz düşman belirti vermeden hasar oluşturmasıyla bilindiği için bunu fark edebilmek için sık aralıklarda tansiyonumuzu kontrol ettirmemiz gerekir. En sık görülen hipertansiyon belirtileri ise ;

  • Sık idrara çıkma
  • Kulak çınlaması
  • Yürürken zorlanma
  • Merdiven çıkarken zorlanma
  • Bacaklarda şişlik
  • Uykudan uyanıp idrar yapma
  • Burun kanaması
  • Halsizlik

Her yüz kişiden birinde görülen hipertansiyon belirtileri genellikle kusma, bulantı, görme bozukluğu, baş ağrısı ve böbrek yetmezliği sorunlarını tetikleyebilir.

hipertansiyon tedavisiHipertansiyon Nedenleri Nelerdir ?

Hipertansiyon nedenlerini incelediğimizde genellikle besin alışkanlıkları hipertansiyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Günlük tükettiğimiz tuz miktarı, hareketsiz yaşam tarzı, magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi elementlerin yetersiz ve düzensizce tüketilmesi hipertansiyon riskini doğurur. Kadınların kullandığı doğum kontrol hapları ve bazı ağrı kesici ürünleri kan basıncını yükseltip hipertansiyona davetiye çıkarabilmektedir.

Hipertansiyonun nedeni birçok hastada tam olarak belirlenemese de tansiyon kontrol altına alınıp kan basıncı yükseldiği anlarda kısa sürede müdahale edilmelidir.

Hipertansiyon hastaları muhakkak doktor kontrolünde tedavi olmalıdır.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayın.

[ratings]

Sağlık Durumu
Sağlık Durumu
Sağlığı merkeze alan yazılarımla, bilinçli ve sağlıklı yaşama adım atmaya davet ediyorum. Sağlık Haritası, güvenilir bilgilerle dolu bir rehber. Sağlıklı günler! 🌿
SON YAZILAR

En Yeni Yazılar